26 °c

SIRADIŞI BİR ARABİSTAN KRALI FAYSAL BİN ABDÜLAZİZ

Suudi Arabistan  ın kralları  hep Amerikancı oldukları için  İslam toplumu tarafından pek sevilmezler  .Sevmeyenlere  hak vermemekte  elde değil çünkü haklılar .Nerede bir zulüm varsa  mazlumun yanında olacağına zalimin yanında olan bir  bakış açıları var .Suudi  Arabistan kralları içinde öyle bir kral  varki  onun diğer krallardan  farklı tutuyor .Bu kral Faysal Bin Abdülaziz dir .

1906 yılında  Riyat ta doğdu  .Devlet kademesinde pekçok  önemli görevler yaptı  . 1964 kasım  ayında  abisi Suud bin Abdulaziz El Suud un   62 yaşında tahttı bırakmasıya  yeni kral oldu  . 2 Kasım 1964 - 25 Mart 1975  tarihleri arasında   Krallık yaptı . yaklaşık 10 yıllık saltanatı döneminde  Batılı ülkelerin  hedefi haline geldi .İlk icraatlarından biri  Kraliyet çocuklarının Amerika yada Avrupa da okumalarını yasaklamak oldu  .Çocuklar kendi ülkelerinde okusunlar  demiştir .Önceki kral döneminde kurulan televizyon kanalına iyileştirmeler yaptı  1966 da  yayın ülkenin  her yerine  ulaştı  .Daha prensken köleliği kaldırma çalışmaları yaptırdı kralliğı döneminde köleliği  kesin olarak kaldırdı .Krallık yaptığı dönemde kendisini İslami bir lider olarak  gösterdi  .1969 da kurulan  İslam işbirliği teşkilatının kurucularından biridir .Aralarında Türkiye de olan pekçok islam ülkesini ziyaret etti .1967  Arap İsrail savaşında  Arap ittifakını destekledi . 1969 da   Kudus te Mescidi Aksa yı  fanatik bir Yahudi yakınca  bu olaydan çok etkilendi  .Televizyonda bir konuşma yaptı konuşma metni  şöyledir  .

“Kardeşlerim! Neden bekliyoruz? Dünyanın vicdana gelmesini mi bekliyoruz? Nerededir ki dünyanın vicdanı? Mukaddes Kudüs’ü Şerif sizi çağırıyor. Kendisini kurtarmanızı bekliyor. Neden korkuyoruz? Ölümden mi korkuyoruz?

Allah yolunda cihad ederek ölmekten şerefli ve daha faziletli ölüm var mı? Ey kardeşlerim, bizim istediğimiz İslam Milliyeti ve İslami uyanıştır. Milliyetçilik, ırkçılık veya bloklaşma değildir arzumuz. Çağrımız İslami çağrıdır. Allah yolunda cihad etmeyedir çağrımız.

Dinimiz, inancımız, mukaddesatımız ve harimi İslâm içindir çağrımız. Ne zaman ki hatırlasam Haremi Şerifimiz (Kudüs) ve mukaddesatımız işgal ve tecavüz altındadır ve aşağılanmaktadır ve orada günahla Allah’a isyan ve ahlaki çöküntüler sergilenmektedir; işte o zaman Allah’a halisane yalvarıyorum, eğer bana cihad etmek ve mukaddes topraklarımızı kurtarmak nasip olmayacaksa, beni bu dünyada bir an bile yaşatma.”

Bu konuşma yapıldıktan 4 sene  sonra 6 ekim  1973 te  Mısır ve Suriye orduları İsrail e saldırdılar  . Yom Kippur ismi verilen bu  savaşı  Gene İsrail kazandı  sebebi ise arkasında onu destekleyen Amerika  ve Avrupa ülkeleri olduğu içindi  .Arap ittifakı bu sefer elindeki en büyük  kozu oynadılar .Avrupa ve Amerika ya  petrol sevkiyatı durduruldu .Kısa sürede tüm dünyada petrol ve enerji krizi baş gösterdi  .

O dönem Time dergisi Kral Faysal ı  yılın adamı seçip  dergiye resmini kapak yaptı  .Amerikan dışişleri bakanı Henry  Kissinger petrol krizini görüşmek için Suudi Arabistan a geldi  .Görüşmeler çokgergin geçiyordu  .Kissinger   ortamı biraz yumuşatmak için espiri yapmak istedi  .Krala şöyle seslendi

Uçağımın  yakıtı bitti  .uçağımın deposunu doldurmak için emir verseniz  uluslararası fiyattan ücretini vermeye hazırız .

Espiri ortamı yumuşatmaya yetmemişti  .Kral dediki  ben yaşlı bir adamım .Ölmeden önceki tek dileğim  Mescidi Aksa da 2 rekat namaz kılmaktır . Bu konuda bana  yardımcı olabilirmisin?

Kral Kisinger e  İsrail e destek olmaktan vazgeçerseniz petrol ambargosunu durdururum demiş  .

Yahudi asıllı Kissinger ise  şöyle demişti . Petrol kuyularınızı bombalarız

Kral şu unutulmayacak cevabı vermişti  .

Tabiki petrol kuyularını bombalayabilirsiniz .Ancak unutmayınki biz ve atalarımız hurma ve deve sütüyle yaşıyorduk .Yine öyle yaşayabiliriz  .Ama siz petrolsüz yaşayamassınız …

Ünlü Ortadoğu uzmanı Fransız yazar  Thierry  Meyssan kralın batıya ambargo hareketinin intihar olduğunu yazmıştır  .

25 mart 1975 te  Kral sarayda yapılan halk gününde 68  yaşında   suikastle öldürüldü  .Cinayeti işleyen kralın yeğeni  Faysal bin Musad tı .Amerika dan yeni gelen bu yeğenin kralı neden öldürdüğü konusunda bir açıklama yok  .Ama oklar Amerika yı gösteriyor  .Yapılan yargılama sonucu  mahkeme  tarafından idam cezası  verildi .18 Haziran günü katil  Riyat ta idam edildi .Amerika bu suikastle petrol  üreticisi tüm emirliklere mesaj vermişti aslında. Benim çizgimden ayrılırsanız sizi en güvendiğiniz sarayınızda dahi  öldürürüm.  Faysal dan sonra  gelen tüm Suud kralları ve Ortadoğudaki tüm küçük emirlikler   Amerikan  uydusu olmaya devam ettiler …

Kral Faysal ın mezarı  Başkent Riyat ta  Al oud mezarlığındadır .Ailesi  kral öldükten sonra Faysal  vakfını kurup hayır işleri  yapılmasını sağladılar .Kral Faysal  1966 yılında Türkiye yi  ziyaret etmiştir  .Havaalanında bizzat cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından  karşılanmıştır .Ziyaret  siyah beyaz filme alınmış  günümüze ulaşmıştır . Kralın Avrupa ve Amerika da  gerçekleştirdiği ziyaretlerin hepsi renkli ve siyah beyaz filmlere çekilmiş restore edilip günümüze ulaşmıştır .

Kral Faysal 1966 Türkiye ziyareti Filminden bir kare  .Havalalanında onu karşılayan Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile yanyana  .

 

Kral Faysal Filistin müftüsü El Hüseyin ile beraber

 

Mısır devlet başkanı Cemal Abdülnasır  Kral Faysal ve Yaser Arafat eylül 1970

 

Kral Faysal ve Amerikalı  Müslüman lider  Malkom X  1964

13 şubat 1962 Amerikan başkanı Kennedy ve Suud kralı  Faysal yanyana . İki liderde suikastle öldürüldü .

Kraliçe Elizabeth ve Kral Faysal  16 mayıs 1967 Londra

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.