Osmanlı  devleti  son dönemlerinde  Avrupa'dan geri  kaldığını, geç de olsa  anlamış. Hızlıca bir  yenileme hareketiyle  batıyı  yakalamaya çalışmıştı. Avrupa da orduların arkasında onları destekleyen üreten fabrikalar vardı .Bizdeki sanayi atılımları ise çok azdı.Fatih döneminde  kendi topunu  üreten  ,kendi donanmasını  kendi üreten bir devletken  ,son dönem savaş gemilerimizi  İngiltere ,Almanya ,Amerika gibi dönemin süper güçleri  ülkelerden tedarik etmiştik.1. Dünya savaşında  kullandığımız   piyade   tüfeği Almanya  üretimi Mauser di .Çanakkale de  tabyalarda kullanılan toplar Almanya üretimi   Krupp  marka toplardı.O dönemde  dışa bağımlıydık.Şimdide  dışa bağımlıyız.Az miktarda  yapılan  yerli savunma  sanayi çalışmaları  var .Ama bunlar batılıların yaptığı  çalışmaların yanında çok küçük  kalıyor.Osmanlı devletinin yıkılmasıyla  Cumhuriyet dönemindede defalarca dışardan  uçak , tank,  füze,  gemi  alındı.1946 dan itibaren  ordumuza çoğunlukla  Amerika nın sattığı  yada hibe ettiği  çoğu zaman demode ve eski silahlar,  tecizatlar  verildi.70 senedir Amerika dan  silah  alıyoruz.İlk defa  Rusya dan gelişmiş  bir teknolojiyi almak için hamle yaptık.

Ak parti hükümetinin pekçok iç ve dış politikasını beğenmesemde ülke hava sahasını korumak için Rusya dan S 400 füze sistemini alma projesini destekliyorum .

Çok geç kalmış bir proje .Avrupa birliği üyesi 4 Nato ülkesinde Rusya yapımı S 200 ve S 300 füze savunma sistemi bulunuyor. Bu ülkeler ; Romanya ,Bulgaristan,Yunanistan,Almanya. Ayrıca Güney Kıbrıs Rum kesimindede S 300 hava savunma sistemi bulunuyor.9 Milyon nüfuslu İsrail in biledemir kubbe isimli  hava savunma sistemi var.

Avrupalı komşularımızdan Yunanistan'da Nato sistemlerine entegre ABD yapımı Patriot ve Rus malı S-300, Bulgaristan'da ise S-300 var. Suriye'de de yine S-300 hava savunma sisteminin konuşlandırıldığı ve Azerbaycan ile İran'ın S-300 aldığı biliniyor. Etrafımız bu dönem ateş çemberiyle çevriliyken bu sistemi kurmaya karşı çıkanlar kimse kusura bakmasın ahmaktır. Ülkemizin yüzölçümü 780bin km kare Füzelerin yaklaşık menzili 400 km .Edirne den Kars a Sinop tan Hatay a kadar 350 şer km lik paftalar halinde rampalar yerleştirilip sabitlenmeli.

S 400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ HAKKINDA ANSİKLOPEDİK BİLGİLER

Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

S-400'ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Testlerine 1999 sonunda başlanan sistem 2007 yılında faaliyete alındı.

Bu sistem, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

Ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip.

Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

Papaz krizinde  olduğu  gibi ,Amerika ya diklenip,   sonra  papazı  Amerika ya teslim ettiğimiz  gibi olmaz  inşallah .Füze rampalarının tam teslim  tarihi  hala  belirsiz.En son 24 nisanda yapılan açıklamaya göre teslimat 2019  temmuz  ayında başlayacak . Rusya'nın devlet savuma sanayi şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, S-400'lerin teslimatının Temmuz'da başlayacağını duyurarak, talep edilmesi dahilinde F-35'lerin yerine tedarik edilecek alternatif savaş uçaklarını konuşmaya hazır olduklarını belirtti.

Rus basınına konuşan Miheyev, S-400 hava savunma füze sistemlerinin sevkiyatının Temmuz ayında başlayacağını belirterek, S-400 üretiminin Türkiye'de kısmen yerelleştirilmesiyle ilgili de Rusya ve Türkiye'nin mutabakat sağladığını vurguladı.

2017  yılında dönemin  Milli savunma bakanı sayın Nurettin Canikli nin yaptığı  açıklamaya göre  Rusya dan alınacak ürünlerin parasının peşin olarak ödendiğini açıklamıştı. Canikli, Türkiye'nin 2.5 milyar dolar karşılığında, 2 sistem, 4 adet batarya aldığını açıkladı.Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaporayı verdik” sözleriyle durumu onayladı.Alınan  4 batarya  Türkiye  gibi büyük bir ülkeye  yetermi acaba .Bir diğer soru işaretide Füzelerin kodları bize verilecekkmi  yoksa kontrol Rusya damı olacak.Öyleya  ülke bizim ülkemiz kontrol neden yabancıda olsun.

Türkiye ye maliyeti 2.5 milyar dolara malolması beklenen bu ulusal projenin biran önce hayata geçmesini bekliyoruz.Bu kadar tehlikeli bir bölgenin hava sahasınıda  korumak lazım.Amerika ve Avrupalı sözde müttefiklerimizin kudurmuş köpek gibi bu projeye karşı çıkması boşuna değil.Ortadoguda etliye sütlüye karışmayan etkisiz boyun eğen bir ülke yok artık......

 

Sayın Hakan Kılıç ın sosyal medya Twitter  de paylaştığı  etrafımızdaki füze  rampaları ve menzilleri  tablosu .Tehlikenin ne derece yüksek olduğunu  tablo  bize anlatıyor.

Rusya nın ürettiği  S 400 füze bataryalarından bir görünüm. 

Yorumlar