Aslında girilemeyecek hiç bir insan zihni yoktur. Sıradan insanların bile yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek için fark etmeden kullandıkları yöntemler var, başkalarının zihinlerine girmek ve orada gezinmek için.

Aslında girilemeyecek hiç bir insan zihni yoktur.

Sıradan insanların bile yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek için fark etmeden kullandıkları yöntemler var, başkalarının zihinlerine girmek ve orada gezinmek için.

Doğru insanın zihin duvarlarını kırabilirseniz fevkalade olağan ve neredeyse her insanın zihninde sakladıkları klasörlerin benzerlerini açıp içine bakabilirsiniz. Bunu yaparken hiç beklemediğiniz mahremlikte bilgilere de ulaşabilir ve yeterince dingin ve farkındaysanız bu bilgilerle ilişkili bir ağın izlerini de görebilirsiniz.

İnsanlara ait bireysel güvenlik sistemlerinin aşılması belki de en kolayıdır. Bunu yapmak adına temel davranış kalıplarını tespit etmek için onları kısa bir süre izlemek, dinlemek, bunu yaparken bazı sorular sormak ve bir anlamda 'kurgularına çomak sokmak', yönlendirmek ve az önce sorduğunuz sorunun bir anlamı olmadığını, cevabın kesinlikle önemsiz olduğunu hissettirmeden yine araya girmen, yorum yapmak ve o yorumla birlikte bambaşka bir konuya atlamak, kişiye rahatsızlık vermeden ve konuşmaktan keyif aldığını, sizin de ilgilenip etkilendiğiniz algısını servis ettiğiniz kontrollü iletişim kalıplarıyla süreci yönetmek yeterlidir.

Gördüğünüz gibi, öyle bir çırpıda ve neredeyse anlamlı, uzun ve sadece bazı insanların olup biteni anlayabileceği tek cümle halinde özetledim durumu. Yukarıda bahsedilen beceri güvenlik duvarları sağlam bir dijital kalenin şifrelerini kırıp içeri girmeye benzer. En gelişmiş siber güvenlik yöntemleri ve teknolojisine rağmen, sanal dünyada 'mutlak güvenlik' olmadığı gibi, insanların her birinin de en az bir veya birkaç zayıf noktası vardır.

İlkel beynimizin yönetiminde olan üç beş önemli hususa dair veriler kişilerin yeme-içmelerinde, arzularında, korkularında veya temel ihtiyaç tanımlarında gizlidir. 'Gizlidir' dediğime bakmayın siz, insanın zihninde gizli saklı bölmeler olsa da, hepsine giden yolları gösteren planlar apaçık ortadadır. Size bize düşen, doğru malzemelerle doğru yöntemleri kullanmak…

Bu arada şunu da hatırlamak gerekir tabi: 'dikkatleri çektiğimiz malzeme ve yöntemleri' uygulamak için eğitimli olsak da bizlerin de güvenlik açıkları var... Bu yüzden, eğitimlerimiz, donanımlarımız ve artılarımıza ek olarak mutlaka kendi güvenlik zaaflarımız konusunda da farkındalık geliştirmeli ve bu hususu ciddiye alıp gerekli adımları atarak kendi kapılarımızı güçlendirmeliyiz…

Peki, sizin güvenlik açığınız nerenizde?