GÜNDEM
25 Şub 2020 13:17 Son Güncelleme: 25 Şub 2020 13:56

Tahran İstanbul seferini yapan uçakta koronavirüs şüphesi

Tahran- İstanbul seferini yapan THY uçağı bir yolcuda koronavirüs şüphesi nedeniyle Ankara'ya yönlendirildi. Esenboğa Havalimanı'na inen uçakta 132 yolcu bulunuyor. Uçaktaki bazı yolcuların vücut ısılarının normalin üstünde olduğu öğrenildi.

Haberi Dinle

Ankara Esenboğa'da koronavirüs alarmı... Tahran-İstanbul seferini yapan uçak koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya yönlendirildi. Havalimanına çok sayıda ambulans sevk edildi.

17 YOLCUDA YÜKSEK ATEŞ VAR

Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlüğü, yolcu muayenelerini yaptı. Yolculardan 17'sinin ateşinin yüksek olduğu belirlendi. Bu yolcuların İran'da virüsün kaynağı olan Kum kentinden geldiği belirtildi.

Koronavirüs şüphesi olan 17 yolcu karantina altına alınacak.

Diğer yolcular Ankara Şehir Hastanesi'ne götürülecek.

UÇAKTA 132 YOLCU VAR

Sağlık ekipleri, bir saat kadar önce ikinci bir kontrol için uçağa girdi. Taramanın devam ettiği belirtiliyor. Uçakta 132 yolcu bulunuyordu.

Çin'den tahliye edilenlerin tutulması için Ankara'da özel hastane hazırlanmıştı.

Bu güne kadar İran'da koronavirüs nedeniyle 15 kişi hayatını kaybetti, 95 kişiye hastalık tanısı konuldu. Koronavirüste toplam vaka sayısı 80 bin 147, ölü sayısı ise 2 bin 699.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tekrar hatırlatmak isterim ki, ülkemizde Yeni Koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. İlgili bakanlıklarımızın iş birliği, Bilim Kurulumuzun rehberliği ve tecrübeli sağlık çalışanlarımızla, ülkemizi bu hastalıktan korumak için azami çaba sarf etmekteyiz" açıklamasını yaptı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla Türk şirketlerinin yalnızca İran'dan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşınmasına izin verilmişti.

Bu talimat doğrultusunda Covid-19 şüphesiyle karantinaya alınan yolcunun Türk kimlikli olma olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

 

Yorumlar