GÜNDEM
22 Mayıs 2022 12:25 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2022 12:37

Sultan Abdülhamid Han Derneği'nden Akşener'e tepki: 'Ülkeye fayda sağlayan devlet adamlarına kimse saldıramaz'

Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 2. Abdülhamid'le ilgili sözlerine tepki göstererek "Sultan Abdülhamid Han yalnız değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yalnız değildir. Hiç kimse bu ülkeye fayda sağlayan devlet adamlarımıza fütursuzca saldıramaz" dedi.

Haberi Dinle

Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 2. Abdülhamid hakkındaki sözlerini eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

"Kuruluş toprağı Bursa İnegöl'de milli tarih şuuruyla bezenmiş gençlik yetiştirmek adına mücadele etmekteyiz. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sultan Abdülhamid Han ile ilgili ve demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanımıza 'ikinci kez istibdat' benzetmesi yaparak talihsiz açıklamalarda bulunmuştur.

Tarihimize ve cumhurbaşkanımıza yapılan bu mesnetsiz ifadeleri Akşener'e aynı şekilde iade ediyoruz. Tarihi tarihçilere bırakmayı kendisine öneriyoruz. Sözde istibdat döneminin açıklanmasını sizden bekliyoruz. Derneğimizde veya kendisinin uygun göreceği bir platformda bu konuları karşılıklı görüşmeye davet ediyoruz.

"HUKUKİ HAKLARIMIZI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ"

Tarihi şahsiyetlerimizi zedeleyici, birleştirmeden yoksun ayrıştırmayı, birbirimizden uzaklaştırıcı bu gibi ifadeler milletimizi ancak bölmeye iter. Ben buradan Meral Akşener'e sesleniyorum. Sultan Abdülhamid'i yine hedef gösterirse onu küçük düşürücü ve benzeri sözler sarf ederse dernek avukatlarımız yoluyla yasal olan tüm hukuki haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz.

"ABDÜLHAMİD HAN YALNIZ DEĞİLDİR"

Sultan Abdülhamid Han yalnız değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yalnız değildir. Hiç kimse bu ülkeye fayda sağlayan devlet adamlarımıza fütursuzca saldıramaz, saldıranların karşısında Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği olarak her daim karşılarında olacağımızı buradan ilan ediyoruz. Israrla saldırmaya devam edilirse de Sultan Hamid'i sevenlerle birlikte demokratik yollarla İYİ Parti Genel Merkezi'nin önünde olacağız" dedi.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gezi davası kararlarıyla ilgili hrup toplantısında yaptığı konuşmada 1908'de Osmanlı padişahı Abdülhamid'e karşı isyan edenlerin öne çıkan sloganlarını kullanarak "Topçu Kışlası hayallerine kapılanların karşısında, dimdik duran çapulcuları da olacak. İşte o nedenle buradan, bir kez daha ilan ediyorum: Parola vatan, işareti namus! Kahrolsun istibdat, kahrolsun zulüm! Yaşasın hürriyet, adalet, müsavat ve meşveret!" demişti.

"BUGÜNÜN ÖZNESİ ERDOĞAN"

Akşener, daha sonra katıldığı canlı yayında sözlerini savunarak "Bu istibdat düzenine karşı başkaldırıdır. Buranın öznesi eğer Abdulhamid ise arkadaşlar öyle diyorsa, bugünün öznesi Recep Tayyip Erdoğan'dır" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : İHA

Yorumlar