DÜNYA
23 Haz 2021 16:29 Son Güncelleme: 23 Haz 2021 16:30

Rusya hayvanlar için Kovid-19 antikor testi geliştirdi

Rus yetkililer Mart ayında Kovid-19'a karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını duyurmasının ardından hayvanlar için antikor testi geliştirdiklerini açıkladı...

Haberi Dinle

Rusya 'dünyada bir ilk'e imza atarak, hayvanlara özel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştirdiklerini açıklamıştı. Rusya Federal Hayvan Sağlığını Koruma Merkezi’nden uzmanlar bu kez hayvanlarda SARS-Cov-2 virüsüne karşı antikor gelişip gelişmediğinin tespitine yönelik bir test geliştirdi.

Merkezden yapılan açıklamaya göre, uzmanlar tarafından hayvanlarda koronavirüse karşı antikor gelişip gelişmediğini tespit etmeye yarayan bir test sistemi geliştirildi.

Testte enzim bağlantılı immünosorbent tahlili (ELISA) teknolojisinden yararlanılıyor. Kan serumu üzerindeki inceleme sürecinde yalnızca hayvanın vücudunda koronavirüse karşı geliştirilen belirli antikorlar tespit ediliyor. Kan numunesinde antikor varsa, bu antikorlar kademeli renk reaksiyonu oluşumunu tetikliyor. Renk değişimi ise yüksek hassasiyetli cihazlarla, ELISA okuyucularla saptanıyor.

Kedi, köpek, domuz, tilki, gelincik ve vizon gibi hayvanlar üzerinde denenen yöntem ile hem virüsün bulaşmasından hem de aşılamadan sonra antikor tespit edilebiliyor.

Test sisteminin denemelerinde Karnivak-Kov aşısı ile aşılanmış ve aşı yapılmayan hayvanların yer aldığı belirtiliyor. Açıklamaya göre, aşılanmamış hayvanlarda negatif sonuç elde edilirken, aşılanmış hayvanlarda koronavirüse karşı antikor geliştiği görüldü.

Yorumlar