31 °c

Huawei Apple’ı sonunda alt etti!

Araştırma şirketi Gartner tarafından paylaşılan rapor, küresel akıllı telefon piyasası ile ilgili olarak önemli bir gelişmeyi ortaya koydu. Gartner raporuna göre, 2018 yılı ikinci...

Huawei Apple’ı sonunda alt etti!
29/08/2018 12:16 - Güncelleme : 05/04/2019 14:35

Gartner raporuna göre, 2018 yılı ikinci çeyrek sırasında Huawei Apple’ı geçerek küresel akıllı telefon piyasası sıralamasında ikinciliği ele geçirdi. Böylece Çinli bir akıllı telefon üreticisi ilk kez Apple’ı geçmeyi başarmış oldu. Samsung ise tahtını henüz kimselere vermek niyetinde değil. İkinci çeyrekte satışların yüzde 2 oranında arttığı ve toplamda 374 milyon adet akıllı telefon satıldığını da belirtelim.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Huawei akıllı telefon satışları yüzde 38.6 oranında artış göstermiş durumda. Akıllı telefonlarına yenilikçi özellikler getiren ve akıllı telefon çeşitliliğini artıran şirket bu anlamda daha geniş tüketici kesimine hitap ediyor. Buna ek olarak, Honor cihazların da satışlarda önemli rol oynadığına dikkat çekiliyor.Samsung ise yüzde 12.7 oranında kayıp gösterse de birinci sıradaki yerini koruyor. Şirketin yavaşlayan küresel talep ve Çin merkezli üreticilerle artan rekabetle yüzleştiği paylaşılıyor. Samsung amiral gemilerine olan talebin azalması sebebiyle şirketin karlılığında da düşüş yaşandığı ancak Galaxt Note 9 ile tekrar büyüme elde edilebileceği tahmin ediliyor.

Apple ise sadece yüzde 0.9 oranında büyüme gösterirken, performansının durgun olduğu belirtiliyor. Şirketin mevut amiral gemisi iPhone akıllı telefonlarına olan talep düşüklüğünün yavaş büyümeye neden olduğu vurgulanırken, iPhone X talebinin çok daha erken yavaşlamaya başladığının altı çiziliyor.Xiaomi de akıllı telefon çeşitliliğini artırmaya odaklanırken dördüncü sıradaki yerini koruyor. Beşinci sırada ise OPPO bulunuyor.

Raporda, Çinli markaların ve tüketicilerin telefonlarla ilgili beklentilerinin artmasıyla rekabetin de arttığı ve bu durumun Apple üzerinde büyük baskı oluşturduğu söyleniyor.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.