EMLAK
20 Kas 2017 17:17 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 08:46

Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hızlandı!

18 Mart 2017'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hız kazandı. Dev proje, tamamlandığında 'Dünyanın en uzun asma köprüsü' unvanının da sahibi olacak.

Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar hızlandı!
Haberi Dinle

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü için çalışmalar, Gelibolu ilçesi Sütlüce bölgesinde kurulan şantiyede, kuru havuz çalışmaları sürüyor ve, Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisinde ise karada sondaj çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

4 firma ortaklaşa yapıyor

Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya; Köprü inşaatının, ikisi Türk, ikisi Kore olmak üzere toplam 4 firma tarafından ortaklaşa yapıldığını açıkladı. Kaymakam Kılınçkaya, köprünün, Gelibolu'ya ekonomik bakımdan son derece fayda sağlayacağını belirtirken, deniz taşımacılığına olumsuz bir etkisinin olmadığını da söyledi.

2023'te bitecek

Köprünün ayaklarının yapımında kullanılacak kuru havuz çalışmalarının devam ettiği Sütlüce mevkisindeki şantiyede, şu an için 110 kişinin çalıştığını dile getiren Kılınçkaya, "Köprü inşaatı, 24 saat esasına göre, çift vardiya şeklinde tüm hızıyla devam ediyor. 170x270 ebatlarında, 15 metre derinliğinde kuru havuz yapımı sürüyor. Bu havuzlar, deniz üzerinde yüzdürülerek, köprü ayakları bu havuz içerisine inşa edilecektir. Özel niteliklere sahip, Lüksemburg'dan ithal edilen 3146 demir kazık ile kuru havuz yapılmaktadır. Bu yıl sonuna kadar kuru havuz yapım işi bitirilecektir. Uzunluğu viyadüklerle birlikte 5.2 kilometre olacak köprünün, 2023'te bitirilmesi hedeflenmekte" dedi.

5 metre yükseklikte olacak

1915 Çanakkale Köprüsü, ayakları arasındaki 2 bin 23 metrelik açıklıkla 'dünyanın en uzun asma köprüsü' olacak. Köprü tabliyeleri, 36 metre genişlikte ve 5 metre yükseklikte planlanıyor.

Yorumlar