Yüzyıllardır İstanbul'da! Ramazan'da akına uğruyor...

İstanbul'da görülmesi gereken kutsal mekanlar

Yüzyıllardır İstanbul'da! Ramazan'da akına uğruyor... - Sayfa 1

Ramazan-ı Şerif ayının gelişiyle birlikte şehirdeki kutsal mekanlar dolup taştı. Çok sayıda kutsal mekan ve emanete ev sahipliği yapan İstanbul'un en özel yönlerinden biri de bu. Topkapı Sarayı Yüzyıllar boyunca üç kıtaya yayılan bir imparatorluk olan Osmanlı'nın yönetildiği yer olan Topkapı Sarayı, günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Topkapı Sarayı'nda kuşkusuz en çok ziyaretçi çeken bölüm ise "Kutsal Emanetler Dairesi"dir.

110
Yüzyıllardır İstanbul'da! Ramazan'da akına uğruyor... - Sayfa 2

Kutsal Emanetler Dairesi Topkapı Sarayı'ndaki Has Oda'da bulunan kutsal emanetler özel olarak korunmakta. Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır Seferi dönüşü İstanbul'a getirtilen kutsal emanetler 500 yıldır Topkapı Sarayı'nda muhafaza edilmekte.

210
Yüzyıllardır İstanbul'da! Ramazan'da akına uğruyor... - Sayfa 3

Kutsal Emanetler Dairesi... Hz. Muhammed'in hırkası, sakalı, Uhud Savaşı'nda kırılan dişinin saklandığı mahfaza, ayak izi, mektupları, oku ve kılıcı, su içtiği kabı, Hz. İbrahim'in tenceresi, Hz. Musa'nın asası, Hz. Davud, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in kılıcı, Hz. Yusuf'un cübbesi, Hz. Fatma'ya ait gömlek, hırka, seccade ve sandık da Kutsal Emanetler Dairesi'nde korunup sergileniyor. Ayrıca Kutsal Emanetler Dairesi'nde aralıksız olarak Kur'an-ı Kerim okunmaktadır.

310
Yüzyıllardır İstanbul'da! Ramazan'da akına uğruyor... - Sayfa 4

Eyüp Sultan Camii İstanbul'un manevi fatihi Hz.Halid bin Zeyd Ebu Eyyub el-Ensari, şehir kuşatması sırasında şehit olmuştur. Kendi adıyla anılan cami ve semt, İstanbul surlarının hemen yanında yer alır. Burası aynı zamanda Osmanlı padişahlarının tahta çıkmadan önce mutlaka geldikleri bir yerdir. Kılıç kuşanma töreninin gerçekleştiği bu yer günümüzde de Ramazan ayı ve diğer kutsal günlerde ziyaretçilerle dolup taşar.

410