Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun hazinelerine yolculuk

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi, güzergahındaki 29 durak noktasıyla yolcularına farklı lezzetleri tatma ve kültürel değerleri görme imkanı sağlıyor.

Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun hazinelerine yolculuk - Sayfa 1

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara güzergahında her gün yapılan seferlerde Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas-Bostankaya istasyonlarında duruyor. Yolcularının buralarda keşfe çıkmasına imkan veriyor. 

115
Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun hazinelerine yolculuk - Sayfa 2

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ'NDE DURAK DURAK MOLA SÜRELERİ

Ankara-Kars yönünde Erzincan'da 2 saat 50 dakika, İliç'te 3 saat 5 dakika ve Erzurum'da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara yönünde ise Divriği'de 2 saat 50 dakika ve Bostankaya'da 3 saat 15 dakika mola veriyor.

215
Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun hazinelerine yolculuk - Sayfa 3

KEMAH TUZU, NOHUT, FASULYE

Erzincan'daki molada yolcular, asıl adı Muhammed Vehbi olan tasavvuf ehli Terzibaba'nın Osmanlı mimarisinin örneği türbesini, 19'uncu yüzyılın başlarında inşa edilen Taşçı Hamamı, Erzincan Kalesi ve Saat Kulesi'ni ziyaret edebiliyor.

Yolcular, yerel lezzetlerden kete ve Erzincan çorbasını, yağda kızartılan pestilin üzerine ceviz dökülerek sunulan pestil kavurmasını, nohut, fasulye, bulgur, ayran, nane ve tereyağıyla hazırlanan gendime çorbasını tatma imkanına sahip.

315
Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun hazinelerine yolculuk - Sayfa 4

Ziyaretçiler, hediyelik olarak tava leblebi, tulum peyniri, kavrulmuş buğday ve Osmanlı döneminde kurulmuş tuz ocaklarından 100 metre derinlikten çıkarılan Kemah tuzu alabiliyor.

Turistik trenin İliç'teki molasında Bağıştaş Köprüsü, Kemaliye Karanlık Kanyon, Kemaliye evlerini görme fırsatı bulunuyor. Yolcular isterlerse yamaç paraşütü, rafting, at safari gibi doğa sporları da yapabiliyor.

415