Laodikya Antik Kenti, yapılacak restorasyonla birlikte ziyarete açılacak

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan Laodikya Antik Kenti'nde bulunan 2200 yıllık antik tiyatro, restorasyon çalışması ile yeniden etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlayacak.

Laodikya Antik Kenti, yapılacak restorasyonla birlikte ziyarete açılacak - Sayfa 1

Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) yapılan açıklamada, antik kentteki kazı çalışmalarının devam ettiği, 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu`ndaki kazı ve restorasyon çalışmalarının 2021 yılı mart ayında tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.

111
Laodikya Antik Kenti, yapılacak restorasyonla birlikte ziyarete açılacak - Sayfa 2

Açıklamada görüşlerine yer verilen Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, salgın süreci nedeniyle yavaşlayan restorasyon çalışmasının Mart 2021 sonunda bitirilmesinin öngörüldüğüne işaret etti.

211
Laodikya Antik Kenti, yapılacak restorasyonla birlikte ziyarete açılacak - Sayfa 3

Şimşek, açıklamada "Mart 2021 sonuna kadar taahhüt ettiğimiz projenin tamamını rahat bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Bu tiyatronun kullanıma başlanması ile 2200 yıllık bir tiyatroyla Denizli ve ülkemiz halkı buluşacak. Bu yapı, M.S 4`üncü yüzyıldan itibaren özelliğini kaybediyor. Ancak yapılacak çalışmalarla, 1600 yıl sonra tekrar eski özelliğine kavuşacak." bilgisini paylaştı.

311
Laodikya Antik Kenti, yapılacak restorasyonla birlikte ziyarete açılacak - Sayfa 4
411