Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eridi: Son fotoğrafları sağlığıyla ilgili endişeye yol açtı

Yaklaşık bir aylık bir sürenin ardından iktirdaki Kuzey Kore İşçi Partisi’nin toplantısında konuşan Kim Jong’un’un oldukça zayıfladığı görüldü. Geçen yıl 140 kilo olduğu düşünülen Kuzey Kore liderinin yeni görünümü, sağlığıyla ilgili spekülasyonları artırdı. Öte yandan Kuzey Kore, corona virüs pandemisi, bir dizi doğal afeti rejimin nükleer füze programlarına yanıt olarak uygulanan uluslararası yaptırımlar ve Çin ile ticarette düşüşün tetiklediği gıda kıtlığı ve ekonomik krizle mücadele ediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eridi: Son fotoğrafları sağlığıyla ilgili endişeye yol açtı - Sayfa 1

Geçen hafta sonlarında bir iktidar partisi politbüro toplantısında konuşan Kim'in fotoğraflarını analiz eden NK News, bir ayın ardından ilk kez kamuoyu önüne çıkan Kim Jong-un’un "önemli miktarda kilo" kaybettiğini açıkladı.

17
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eridi: Son fotoğrafları sağlığıyla ilgili endişeye yol açtı - Sayfa 2

SAATİNİN KAYIŞINI SIKTI

Seul merkezli web sitesi, 37 yaşındaki Kim'in en sevdiği ve 12 bin dolar değerinde olduğu tahmin edilen saatinin kayışının bollaştığını gösteren büyütülmüş görüntüler yayınladı. Fotoğraflarda, Kim’in sol bileğinin bu yıl Kasım 2020 ve Mart aylarında çekilen benzer görüntülerden çok daha ince olduğunu gösteriyor.

27
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eridi: Son fotoğrafları sağlığıyla ilgili endişeye yol açtı - Sayfa 3

Babası Kim Jong-il'i Aralık 2011'de kalp krizinden yitiren Kim’in ağır bir sigara tiryakisi olduğu belirtilirken, kilosuna ve yaşam tarzı nedeniyle sağlık sorunlarıyla mücadele ettiği belirtildi.

37
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un eridi: Son fotoğrafları sağlığıyla ilgili endişeye yol açtı - Sayfa 4

GEÇEN YIL 140 KİLO OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORDU

NK News, Güney Kore ulusal istihbarat servisinin geçen yıl Kim'in 140 kilogram ağırlığa sahip olduğuna inandığını ve 2011 sonlarında iktidara geldiğinden bu yana yılda ortalama 6-7 kg kazandığına düşündüklerini yazdı.

Ancak, Kim'in değişen görünümünün bir hastalığın sonucu mu yoksa bilinçli bir kilo verme kararı mı olduğu net değil.

47