Kızılçukur'da gün batımı büyüledi

Kapadokya'da güneşin batışının en iyi izlendiği nokta olarak bilinen Kızılçukur Vadisi, her yıl on binlerce yerli ve yabancı konuğu ağırlıyor, gün batımı büyülüyor.

Kızılçukur'da gün batımı büyüledi - Sayfa 1

Turistlerin yoğun ilgisini çeken Kapadokya'da güneşin batışının en iyi izlendiği nokta olarak bilinen Kızılçukur Vadisi, her yıl on binlerce yerli ve yabancı konuğu ağırlıyor.

Peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadiler arasında gün boyu çeşitli aktivitelere katılan turistler, gün batımına doğru Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki Kızılçukur'da, güneşin peribacaları ve kaya oluşumlarına yansıyan son renklerini izleyerek günü tamamlıyor.

15
Kızılçukur'da gün batımı büyüledi - Sayfa 2

Son beş yılda 374 bin 626 kişi gün batımını izledi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki bölgede, gün batımını izlemek için vadi girişine gelen konuklar, seyir alanında farklı ışık huzmeleri altında hatıra fotoğrafı çekiyor. Düğün fotoğrafı çektirmek isteyen gelin ve damatlara da ev sahipliği yapan alanda son beş yılda 374 bin 626 kişi gün batımını izledi. Ortahisar Belediyesine ait gişeden bilet alınarak girilebilen alanda, 2015 yılında 60 bin 290, 2016'da 58 bin 220, 2017'de 70 bin 317, geçen yıl 65 bin 553, bu yılın ocak-eylül döneminde ise 120 bin 246 turist, peribacalarının üzerinde masalsı bir görünüm sunarak batan güneşi seyretti.

25
Kızılçukur'da gün batımı büyüledi - Sayfa 3

"Kızıl renge bürünerek farklı bir görüntü sergiliyor"

Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, peribacaları ve doğal oluşumların geniş bir coğrafyaya yayıldığı Kapadokya'da turistlere yönelik farklı alanlarda çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Vadi yürüyüşünün de gerçekleştirildiği Kızılçukur'da gün batımı vaktinde çok sayıda turistin ağırlandığını belirten Ateş, "Kızılçukur Vadisi gün batımının en güzel seyredildiği noktalardan biri olarak kabul ediliyor. Vadide farklı renklerdeki kaya oluşumlar, gün batımı esnasında kızıl renge bürünerek farklı bir görüntü sergiliyor." dedi.   


35
Kızılçukur'da gün batımı büyüledi - Sayfa 4

''Doğanın ortaya çıkardığı manzara inanılmaz''

Alanda gün batımını izleyen İtalyan turist Barbara Bagnoli, daha önce farklı ülkelere seyahat ettiğini ancak Kapadokya'daki görüntünün benzeri ile karşılaşmadığını anlattı. Bagnoli, "Doğanın ortaya çıkardığı manzara inanılmaz. Burası her yerde görebileceğimiz coğrafi şekillerin dışında etkileyici bir yer. Bölge genel itibarıyla çok güzel. Kapadokya'da gün batımını izlemek ise harika. Arkadaş grubuyla geldim, hepimiz çok beğendik." diye konuştu.

45