Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi

Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi. Taşbaşı: “Spor yaparak telefonlarınızı şarj edebilirsiniz”. Erzurum’da ‘Dadaş Kaşif’ lakaplı Abubekir Taşbaşı, tekerleği döndükçe elektrik üreten, evin tüm ışıklarını yakan ve cep telefonunu şarj eden 'akıllı motosiklet' geliştirdi.

Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi - Sayfa 1

Elektrik teknisyeni 57 yaşındaki Abubekir Taşbaşı elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen bir sistem geliştirdi. Motosiklet tekerleğinin içine elektronik bir sistem kuran Taşbaşı, tekerleği döndükçe elektrik üretebilir hale getirdi.

19
Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi - Sayfa 2

Sınırsız elektrik üretebilen sistem, telefon, televizyon ve buzdolabı gibi elektronik eşyaları bağlantı kabloları ile çalıştırıp şarj edebiliyor. Akıllı motosiklet deprem çadırlarında yaşanan elektrik eksikliğini kolayca giderebilecek kadar enerji gücüne de sahip.

29
Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi - Sayfa 3

Araca birtakım elektronik devre yerleştirerek elektrik üretmesini sağladığını belirten, Elektrik Teknisyeni Abubekir Taşbaşı, “İlk etapta bazı projelerim vardı onları tamamladıktan sonra şarj sorunu ortaya çıktı.

39
Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi - Sayfa 4

Daha sonra bende kendi kendini şarj edebilen bir sistem icat ettim. Motor yolda giderken tekerleğinin dönmesiyle kendi şarjını dolduruyor ve kendi elektriğini kendisi karşılıyor.

49