Cumhuriyet altınının üretim sürecine bakın! Binbir emek var

94 yıllık geçmişiyle, yatırım ve özel günlerde vatandaşın ilk tercihi olan Cumhuriyet altını, bakın nasıl üretiliyor. Altın ilk olarak döküme girerek 22 ayar rulo haline getiriliyor.

Cumhuriyet altınının üretim sürecine bakın! Binbir emek var - Sayfa 1

Altın ilk olarak döküme girerek 22 ayar rulo haline getiriliyor. Hadde işleminde inceltilen altın rulosu, doğrama kısmında üretilecek altının ebatlarına uygun pullar haline getiriliyor. Her pul tek tek tartılıyor, standart ağırlıkta ise tavlama işlemine geçiliyor.

16
Cumhuriyet altınının üretim sürecine bakın! Binbir emek var - Sayfa 2

Tavlama işlemiyle belli yumuşaklığa getirilen pullar, baskı bölümüne alınıyor. Meskuk Cumhuriyet Altını kenar tırtılı dahil tek seferde darp edilmek suretiyle üretiliyor, ziynette ise altının tırtılı darp işleminden sonra ayrı bir makinede yapılıyor.

26
Cumhuriyet altınının üretim sürecine bakın! Binbir emek var - Sayfa 3

Kalite kontrolü ve paketleme ile üretim süreci tamamlanıyor. Meskuk altın, üzerinde Atatürk kabartması olduğu için Ata lira olarak isimlendiriliyor, inceltilmiş şekilde basılan ziynet altın ise genelde takı olarak kullanılıyor. İki grupta 22 ayar, Meskuk ve ziynet grubundaki 10 çeşit altına verilen isimler ise şöyle; ziynet yani süs grubu, tam, yarım, çeyrek, iki buçukluk ve beşlik.

36
Cumhuriyet altınının üretim sürecine bakın! Binbir emek var - Sayfa 4

Meskuk yani sikke grubu ise piyasada Ata lira olarak biliniyor ancak tamamı Cumhuriyet altını. 2019 yılında günümüze kadar 23.8 ton altın, 6 milyon 711 bin 356 adet Cumhuriyet Altınına dönüşerek piyasaya sunuldu. (DHA)

46