Çivisiz, 800 yıldır ayakta! Bu caminin sırrını duyan hayran kalıyor

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 1200'lü yıllarda çivi kullanılmadan inşa edilen Malum Seyit Camisi, ahşap tavanı ve taşıyıcıların yüzeyine yapılan oyma tekniğiyle ilgi görüyor. 800 yıldır ayakta kalabilen yapının sırrı ise geçme ahşaplar kullanılarak yapılması.

Çivisiz, 800 yıldır ayakta! Bu caminin sırrını duyan hayran kalıyor - Sayfa 1

Malum Seyit Camisi, 13'üncü yüzyılda yapılan camiler arasında yer alıyor. Selçuklu eseri olan ve çivi kullanılmadan inşa edilen Malum Seyit Camisi, ahşap tavanı ve taşıyıcıların yüzeyine oyma tekniğiyle, duvarları bir sıra kesme taş, üç sıra tuğla dizilerek örülen cami, mimari yapısıyla ilgi görüyor. Ahşap tavanlı ve kubbeli, dikdörtgen planlı cami, 8 asırdır hizmet veriyor.

18
Çivisiz, 800 yıldır ayakta! Bu caminin sırrını duyan hayran kalıyor - Sayfa 2

"TÜRKİYE'DEKİ 3 CAMİDEN BİRİ"

'Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk, "Yapımının Selçuklu ya da Danişmentliler dönemine rastladığı tahmin edilmektedir. Camimiz 8 asırdır kullanılmaktadır. Camimizde çandı denilen bir teknik kullanılmıştır. Burada hiçbir şekilde çivi kullanılmamış, geçme ahşaplar kullanılarak yapılmıştır."

28
Çivisiz, 800 yıldır ayakta! Bu caminin sırrını duyan hayran kalıyor - Sayfa 3

"Dikdörtgen şeklinde ve ahşap kubbe özelliğine sahiptir. Türkiye de bu şekilde inşa edilen 3 camiden birisidir. Camimizin 1940 yılında çatısı restore edilmiş, 1970 ve 2006 yıllarında restorasyon geçirmiştir. Şu anda da cemaat tarafından kullanılmaktadır" dedi.

38
Çivisiz, 800 yıldır ayakta! Bu caminin sırrını duyan hayran kalıyor - Sayfa 4

"ÖĞRENCİLER TEZ İÇİN CAMİYİ ZİYARET EDİYOR"

'28 yıldır Malum Seyit Camisi'nde imamlık yapan Salim Özdemir ise, "Konya Selçuk Üniversitesi'nden hocalar geldi, araştırma yaptı. Araştırmalarına göre, beşik sırtı modeli ile yapılan Türkiye'de 3 camiden biri olduğunu kendileri bizlere söylediler.

48