42 günde bisikletle Sahra Çölü'nü aştı!

Gazeteci ve belgesel programcısı Hasan Söylemez, dünyanın en büyük sıcak çölü Sahra’yı 42 günde bin 850 kilometre pedal çevirerek geçmeyi başardı

42 günde bisikletle Sahra Çölü'nü aştı! - Sayfa 1

Fas’tan ocak ayında tek başına başlayarak Afrika kıtasında bulunan 54 ülkede yaklaşık 60 bin kilometre pedal çevirip belgesel çekmek üzere yola çıkan Hasan Söylemez, bisikletle Sahra Çölü'nü geçti.

17
42 günde bisikletle Sahra Çölü'nü aştı! - Sayfa 2

'ÇÖLDE YOLCULUK KATLANILACAK GİBİ DEĞİL' Hasan Söylemez, çöl yolculuğunda özellikle son haftanın zorlu geçtiğini belirterek, "İnsanın aşkla tutunduğu bir hayali, gayesi olmasa, çölde bu kadar uzun süre bisikletle yolculuk yapmak katlanılacak gibi değil. Afrika yolculuğumda bu güzergahı geçmek zorundaydım.

27
42 günde bisikletle Sahra Çölü'nü aştı! - Sayfa 3

Başka alternatif yol yoktu. Bazen sinirlerim altüst oldu. İnsan çölde çok uzun süre yalnız kalınca ya derviş oluyor ya da kafayı yiyor. Çok şükür kafayı yemedim ama sabır eşiğimi sonuna kadar zorladım." ifadelerini kullandı.

37
42 günde bisikletle Sahra Çölü'nü aştı! - Sayfa 4

'SON HAFTA İŞKENCE GİBİYDİ' Sürekli ufukta bir şey çıkacak umuduyla bakıyorsun ama yok, karşına hiçbir şey çıkmıyor" diyen Hasan Söylemez, şöyle devam etti: "Eğer açlık ve susuzluk varsa işte o zaman serap görmeye başlıyorsun. Yoldan geçen tek tük arabalar dışında hiçbir şey yok. Duyduğum tek ses, rüzgar, bisiklet zinciri ve tekerin asfaltı ezerken çıkardığı lastik sesiydi. Bazen avazım çıktığı kadar bağırıyordum ama onu bile duymuyordum. Rüzgar resmen sesimi çalıp götürüyordu. Özellikle son hafta işkence gibiydi.

47