Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” dediğinde ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın “sözlerine Hamas’ın sivil hedeflere gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımlandığı hatırlatması yapılmıştı.

Sivil hedeflere kimlerin soykırım niteliğinde saldırı yaptığını tüm dünya ve Erdoğan’da biliyor tabii!

Erdoğan açıklamalarından vazgeçmedi bir süre önce de HAMAS ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

852

"Kuvayi Milliye neyse Hamas da odur. Bunu söylemenin bir bedeli olduğunun da farkındayım. Ne suikast girişimlerinize ne de darbe kalkışmalarınıza boyun eğmeyeceğim. Bütün dünya bilsin, idrak etsin. Tek başıma kalsam dahi Allah ömür verdiği sürece mazlum Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğiz"

741

Buna karşılık olarak da Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hamas ve Gazze ile Filistin davası konusundaki açıklamasının, Gazze'yi insani açıdan ele alan ve zulme karşı duran Türk halkının vicdanını yansıttığını belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hamas'ı 'Ulusal kurtuluş hareketi' olarak tanımlayıp ve Kuva-yi Milliye'ye benzetmesi, “Şüphesiz ki bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır" dedi.

Bu durumdan da inanılmaz rahatsız oldular. Gazze halkı tarafından seçilen ve İsrail’in silah gücü karşısında kahramanca halkını ve ülkesini savunan Hamas’ın değil İsrail yanında yer alanlara ağır geldi bu durum.

Son olarak ise Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Miçotakis’in ‘Hamas’ açıklamasına tepki gösterdi ve şu ifadeleri kullandı;

963

“Hamas’ı bir terör örgütü olarak görmüyorum, tam aksine Hamas’ı kendi topraklarını ve kendi insanını korumanın mücadelesini veren insanlar olarak görüyorum. Hamas, 1947’den itibaren toprakları işgal edilmiş, bu topraklarının işgalinden sonra topraklarını koruma altına alan bir direniş örgütüdür. HAMAS’a terör örgütü dersek bu acımasız bir yaklaşım olur. Adım adım Hamas’ı takip ediyorum. Hamas’ın bini aşkın mensubu Türkiye’de tedavi altında. Burada yanlış bir yaklaşımınız olabilir. Asla katılamıyorum, katılamam.”

Ülkesinde terörist tedavi ettiriyor diyeceklere aldırış etmedi!

Başta İsrail ve ABD olmak üzere tüm yandaşlarına rest çekti. Hepsini karşısına aldı.

Gazze halkına yanınızdayım mesajı verdi.

ABD’deki öğrencilere, yürüyüş yapanlara, insancıl protesto eylemlerine selam çaktı.

Net olarak durduğu tarafı gösterdi.

Zalimin karşısında mazlumun yanında yer aldı.

Herkes gücü seçerken o tam tersini yaptı.

PKK, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütleri ile ayrımı ortaya koydu.

Dünya tüm gerçeklere rağmen asıl terörist İsrail’ken HAMAS’a terörist dedi o ise hakikati ortaya koydu.

Uzun zamandır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Filistin konusunda sessiz kalmakla, yeteri kadar tepki göstermemekle suçluyorlardı.

Ticari ilişkilerin kesilmesi vs. asıl Erdoğan bu üç adımda HAMAS üzerinden dünyaya meydan okudu. Anlayabilen için bu çok önemli bir mesaj ve lider duruşudur.