MHP lideri Bahçeli, Ocak ayında  Tunceli'yi ziyaret eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e "CHP'nin dikişi yama tutmayan genel başkanına bir hususu hatırlatmak isterim ki Türkiye'de Dersim diye bir yer yoktur. Olan ise tunç yüreklilerin yaşadığı Tunceli'dir" diye tepki göstermişti.

Şimdi de Tunceli Belediyesi twitter sayfasını Dersim Belediyesi olarak değiştirdi.

Tunceli’ye zaten Dersim diyen CHP buna tepki gösterir mi, görünüşe göre göstermez.

Devlete başkaldırı bununla da sınırlı değil.

DEM Partili Tunceli Belediye Başkanı Cevdet Konak "Dersim Kürdistandır, Kürdistan Dersimdir." dedi.

Dem Partili Diyarbakır Bağlar Belediyesinde yeni yönetimin ilk işi çatışmalarda öldürülen PKK’lı kadın teröristlerin anısına yapılan kadın heykeli açmak oldu.

Diyarbakır'da Meclis salonunda bulunan Türk Bayrağı kaldırıldı.

Cizre Belediyesi belediye çalışmalarını Kürtçe paylaşmaya başladı.

Mardin BB ilk toplantısında İstiklal Marşı okuyarak başlanma isteği oy birliğiyle reddedildi.

DEM Partili belediyeler Türk Devletine  başkaldırırken devlet buna müsamaha göstermez.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de bir sabrı var. 

Kayyum ataması gerçekleştiğinde sonra kimse ağlamasın. 

Anayasanın 3. maddesi gayet açık!

“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.”

Dilini kimse değiştiremez, bayrağını kimse kaldıramaz. 

İnsanların da bir sabrı var. Halkın tepkilerine de devletimiz göz kapamaz. Bakın şimdi burada CHP’nin DEM’e en ağır tepkiyi göstermesi gerekir.

Atatürk, 25 Aralık 1935'te TBMM'ye bir konuşma yaparak Tunceli isminin bölgenin "güçlü ve sağlam" imajını yansıtacağını ve bu imajının bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacağını umuyordu.

25 Aralık 1935 tarihinde, 2884 sayılı Tunceli Vilayeti'nin İdaresi Hakkında Kanun çıkarıldı ve 4 Ocak 1936 tarihinde Dersim Vilayeti'nin adı Tunceli oldu.

Bu kanun ile Dersim'in il statüsü kazanması ve merkezi otoritenin bölgede daha etkin bir şekilde kurulması amaçlanıyordu.

Tunceli ismi "tunç gibi sağlam insanların yeri" anlamına geliyor.

Şimdi anlaşılacağı üzere Tunceli’nin adını Atatürk koymuş. Buna en çok dikkat etmesi gereken ve değiştirildiğinde en çok tepki göstermesi gerekenlerin başında Özgür Özel geliyor. Ama başta da belirttiğimiz gibi bırakın tepkiyi kendisi de Dersim diyor. Tabii sadece yapılanların bununla sınırlı olmadığını da gördük.

Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki devlet bölücülüğe asla izin vermez. PKK ile bir yandan büyük bir mücadele sürerken DEM ile mücadelede gereken yapılacaktır bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Terör örgütünün siyasi uzantısı DEM adını istediği kadar değiştirsin. HDP adını nasıl yıprattıysa yaptıkları ile DEM adını da tüm hızı ile terör ile ilişkilendiriyor. Bunun mutlaka bir karşılığı olacaktır.

Zaten ilk adımlar da atıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya , Mardin ve Diyarbakır'daki meclis açılışlarında yaşanan İstiklal Marşı'nın okunmaması ve Türk bayrağının kaldırılmasıyla ilgili olaylara ilişkin soruşturmanın başlatıldığını ifade etti. Devamı da gelecektir. Yaptım oldu, olmaz. Başkaldırı ile halkı ayaklandırırız, isyan başlatırız sokaklarda zannediliyorsa yanılıyorlar. Sokaklar için de gereken yapılır.