İsrail, İran’ın Şam’da bulunan büyükelçiliğini hedef almış, saldırıda, İran Devrim Muhafızları ordusundan ikisi general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

Tahran, konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini söyleyerek İsrail'e misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'e karşı misillemenin meşru müdafaa haline geldiğini savunarak "Gerekli karşılığı vereceğiz. Onları cezalandıracağız" derken İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, tüm olasılıklara karşı tedbir aldıklarını ifade ederek "Savunmanın yanı sıra saldırıya geçmeye de hazırız" şeklinde konuşmuştu.

Kendilerinin de açıkladığı gibi saldırı “kısıtlı ve misilleme amaçlı” oldu.

Resimhtjr1

İnsansız hava aracı ve balistik füzeler kullanılırken saldırıda kullanılanların yüzde 99'u İsrail ve ortaklarının hava savunma sistemleriyle etkisiz hale getirildi. Altyapı hafif hasar aldı. Yalnızca 7 yaşındaki bir kız çocuğu İsrail'in attığı önleme füzesi kaynaklı şarapnelden ağır yaralandı.

Bu arada Rusya ve Çin taraflara itidal çağrısı yaparken Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Belçika ve Hollanda İran’ı kınadı.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro "III. Dünya Savaşı'nın eşiğindeyiz.” diyerek endişesini dile getirdi. Sebep olarak da “ABD'nin pratik olarak soykırıma destek vermesi dünyayı ateşledi" dedi.

Muhtemel tablonun bize gösterdiği ise İsrail şu an bir misilleme yapmayacak. 

“Biden yönetimi, İsrail'e İran saldırısını durdurmanın başlı başına bir zafer olarak görmeye ikna etmeye çalışıyor” ve “Biden, İsrail'in İran'a karşı yapacağı bir karşı saldırıya katılmayacaklarını ve desteklemeyeceklerini Netanyahu'ya iletti.” haberleri de İsrail’in misilleme yapmayacağına dair destekler diğer bir unsur!

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri  "İsrail misilleme yaparsa İran'ın yanıtı dün geceden daha büyük olacak" ifadesini kullandı.

Bölgede gerilimin yükselmesini hiçbir zaman memnuniyetle karşılamadıklarını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin bazı ülkelerin sahasını veya topraklarını Tel Aviv’i savunmak ve desteklemek için kullanması halinde ise ‘söz konusu ülkedeki ABD askeri üssünün kaçınılmaz olarak hedef alınacağı’ uyarısında bulundu. 

İran’da şu an bir saldırının olmayacağını gayet iyi biliyor. Bölgesel bir savaşa henüz yeşil ışık yakılmış değil! 

İran halkının gazı alındı. Misilleme yapıldı mı yapıldı hepsi bu! 

Bunlar klasik açıklamalar.

Şahsımın burada aklına takılan herkes tarafından görülen bu kısmın haricinde bir konu!

Söylem birliği etmişcesine İsrail ve İran’ın bu sürecinden dolayı Gazze konuşulmadı deniliyor. Hayır çok yanılıyorsunuz. Hiç bahane aramayın. Gazze zaten yeterince konuşulmuyordu. Gündemde olduk olmadık her şey var. Gazze’de açlık, susuzluk, ölüm devam ediyor. Bültenlerde bir haber görebilirsek ne mutlu bize. Gazze çoktan unutuldu. Bir iki günlük olay değil ki bu! Şimdi mi aklınıza geldi. İran’ın misilleme show’unu kimse bahane etmesin. Kaç gün gündemde yer aldı ki!
Resimefsfs2

Bakın Gazze ölüyor. Her gün, her dakika ölüyor. Başka başka gündemleri bırakın. Bir yanınız hep Gazze olsun. Hiçbir şey yapamıyorsanız dualarınız Gazze olsun.

Resimmfhöf3

Fakat bugün bahanelerin arkasına sığınma günü değil. Günlerdir Gazze yeterince gündemimizde olmadı! 

Her şey çok normalmiş gibi davranıyoruz oysaki İsrail katliamlarını aralıksız sürdürüyor. Hiçbir şey normalleşmedi. 

Resimgnf4

Unutmayın toplumlar neyi görmek isterlerse bizlere onu gösterirler. Toplumsal birlikteliğimiz Gazze olsun ki en azından bu konu gündemdeki yerini koruyabilsin. Onlara bu kadarını çok görmeyelim.