Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımını onaylamasından sonra Türkiye’nin F-35 programına girmesi gündeme geldi. 

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımını onaylamasından sonra Türkiye'nin F-35 programına girmesi gündeme geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'lere ilişkin ABD'nin endişelerinin giderilmesi halinde Türkiye'nin F-35 programına katılımında yeni düzenlemeler olabileceğini açıkladı.

Ankara'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland da benzer ifadeler kullanarak "S-400 meselesini çözebilirsek, ki bunu istiyoruz, ABD Türkiye'yi F-35 ailesine geri kabul etmekten memnuniyet duyacaktır" demişti.

Şimdi merak edilen soru Türkiye aylardır istediği F-16'ları ABD'den alacak mı?

F-16'ların alımı ve modernizasyonu için ABD kongresinden çıkacak karar beklenirken MSB kaynakları, Kongre onayının ardından başlayacak sürece ilişkin bilgi vererek onaydan sonra ABD'nin Teklif ve Kabul Mektupları'nın Türkiye'ye gönderileceği, sonrasında da teslimat sürecinin takvimlendirileceği bildirildi.

MSB kaynakları, ABD'den gelen "S-400 sorunu çözüldüğünde Türkiye F-35 projesine dönebilir" açıklaması ile ilgili 'ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir." dedi.

Burada nasıl bir çözümden bahsediliyor?

Sonuçta kendi savunma sistemimizi üretmemiz nereden baksanız iki yıl sürer. S-400'lerden vazgeçmemiz beklenemez herhalde!

Gerektiğinde nasıl kullanacağımızı daha önce

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'ne yönelik soru üzerine Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Bizler 7 gün 24 saat, 365 gün bu memleketin güvenliği için çalışıyoruz. S-400'ü alıp bir fabrikanın köşesine teslim edemeyiz. Böyle bir şey asla yok. S-400'e ihtiyaç duyduğumuz anda düğmeye bastığımızda, ne olduğunu merak edenlerin hepsi görür" cevabını vermişti.

CHP'li Ağbaba buna karşılık "Neden çalıştırmıyorsunuz o zaman?" diye yeniden sormuştu. Güler ise buna, 'İhtiyaç olduğunda çalışır. Ne bu, çamaşır makinesi mi?" yanıtını vermişti.

Yani Allah korusun gerekmesin de gerektiğinde aynen bu şekilde Bakan Güler'in dediği gibi kullanılır.

Bize şu an Rusya ya da Çin saldıracak değil! Bizim birinci düşmanımız ABD'dir. İstediği kadar bize F-16 versin. Terörü besleyen, Türkiye'yi karıştırmaya çalışan, Ortadoğu'daki yegane karışıklığın sorumlusu Amerika'dır. O nedenle öncelikli düşman tam yanıbaşımızdayken S-400'lerden Türkiye olarak tamamen vazgeçmemiz, bir köşeye kaldırmamız düşünülemez.

Burada istedikleri tam nedir?

Şöyleki ABD savunma sistemimize S-400'leri dahil etmememizi, aldıklarımızı da bir depoya atıp çürümeye terketmemizi, bir daha da kendisi ve Batılı diğer silah üreticiler dışında başka devletlerden bir şey almamamızı istiyor.

Türkiye bunu asla kabul etmemelidir.

Öncelikli düşman belirlememizde ve mukabil savunma sistemlerimizde S-400'ler önemli bir yer tutmaktadır. Gerekirse F-16'ları bile almaktan vazgeçebilecek kadar. Tabii o noktaya gelmesi olası olmayabilir diye düşünebilirsiniz ama karşımızda ABD var. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. İsveç'ten dolayı önceden verilen bir söz var olsa bile S-400'lerde karşımıza ne çıkaracaklarına iyi bakmak gerekiyor.