Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. Necip Fazıl Kısakürek. Üstat ne kadarda güzel söz söylemiş karıncalar gibi çalışmak lazım. Bizlerde öyle kar, kış, çamur, yağmur durmak yok azimle çekimlere devam ediyoruz.

Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.

Necip Fazıl Kısakürek.

Üstat ne kadarda güzel söz söylemiş karıncalar gibi çalışmak lazım. Bizlerde öyle kar, kış, çamur, yağmur durmak yok azimle çekimlere devam ediyoruz.

Nerede olursanız olun elinizdekilerle yapabileceğinizin en iyisini yapın sözü daima hafızamın içinde en üst köşede durur.İmkanlar ölçüsünde azmi hiç bırakmıyoruz. Bu azime en önemlilerinden biride 1915 Çanakkale Köprüsü hikayemiz ve azmin zaferi ödüller. Çanakkale adı geçince bizlerde farklı bir duygu olur. Vatan toprağı, bayrağı için canını hiçe sayan bu necip milletin aziz şehitleri aklımıza gelir. Tüm aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Öncelikle 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili birkaç dip not belirtmek istedim. Asrın sembolü Çanakkale Köprüsü yapımı özellikle Çanakkaleli olan Milletvekilimiz Sn Bülent Turan bakanımızın özverili girişimleri ile öne alınmış ve bugüne gelinmiştir.

Türk bayrağının renklerinde olması ayrı bir güzellik katıyor köprüye.

10 Temmuz 2021 Cuma günü çekim için rotamız Edirne olmuştu. Yolu yarılamıştık ki bir telefon geldi çekimi iptal etmiştik. Bizde ne yapalım diye konuşurken aklımıza Çanakkale geldi ve rotamızı Çanakkale'ye çevirdik.

Haberlerde devamlı gördüğümüz 1915 Çanakkale Köprüsünü görelim çekim yapalım, bir de aziz şehitlerimizi ziyaret ederiz dedik ve 2 saatlik yolculuktan sonra Gelibolu'ya vardık. Henüz köprüyü görmemiştik tabii. Mola verip dinlendik ve Gelibolu'dan yola devam ettik.

5 dk gittikten sonra yolun tam karşısında köprünün ayaklarını görünce o an sadece aman Allah'ım dediğimizi hatırlıyorum.

Köprü Marmara Bölgesinde yapılanlara hiç diğerlerine benzemiyordu. Kırmızı renkte olması ayakları ile o an bizi çok etkilemişti. Hala etkiliyor tabi ki. Köprü'nün tam karşısında durup ilk çekimi heyecan içinde yaptık. Deniz kıyısına geçip oturduk köprüyü izledik sadece o zaman ayaklar ve halatlar vardı. İlk defada bu şekilde görüyorduk.

İlk izlenimler daima çok önem arz eder. Köprüyü izledikten sonra sıra en iyi kadraj noktalarını tespit edip ayrı ayrı çekim aşamalarına gelmişti. Müthiş açılar vardı. Her bir ayrı kadraj bizde ayrı bir heyecan oluşturuyordu. 10 Temmuz 2021 tarihi bizim için tarihi bir milat olmuştu.

Öğle saatlerinde güneş çok sert olduğu için oradan Abideye,57. Alaya, Conkbayırı ziyaretleri yapıp akşam 17 gibi köprüye geri döndük. Köprüyü tepeden gören bir nokta daha tespit etmiştik ve muhteşem görünüyordu. Oradan ve farklı yerden geceye kadar çok güzel fotoğraflar çektik.

Sadece 4 ayak karşıdan karşıya devasa 2 büyük halat çekilmiş ve başka bir şey yok.

Çekimleri yaptık ve 3,30 saat gece yolculuğu sonrası İstanbul'a vardık. Sıra fotoğraflara bakmak oldu tabii o yorgunlukta durur muyuz? İlk fotoğrafları sosyal medyaya yükledik çok büyük ilgi görmüştü o zamanlar. Çok yazanlar olmuştu. Baştan dediğim gibi Çanakkale bizde hep farklı görünmüştür. Sonra karar verdik biz köprüyü ara ara çekmeye gidelim ve hiç aksatmadık 2 sene boyunca İstanbul-Çanakkale 4 saat ortalama gittik geldik. He defasında her hafta ortalama sosyal medyada paylaşım yapıyorduk.

Bir gün mesaj geldi. Sizinle görüşebilir miyiz diye. Elbette dedim ve görüşmek isteyen Cumhurbaşkanlığına bağlı Darphane Genel Müdürümüz Sn A.Yasir Şahin beyefendi. Soyadımızın aynı olması tefavuk. Akraba değiliz ama akraba gibi olduk. Güzel bir görüşme geçti. Karşınızdaki kişi tevazu dolu olunca tabii her şey iyi oluyor. Buradan müdürüme tekrar çok teşekkür ediyorum. Beni bulması yazması bana böyle bir gurur yaşatması bu ödül asla unutulmayacak ve daima Allah'ın işi diyorum hep.

Bana ben sizi zaten uzun zamandır tanıyorum ilk kitabınızdan itibaren 1915 Çanakkale Köprüsü ile alakalı Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var.Açılışta köprünün bir fotoğrafından madalyon, hatıra para bastırmak istiyor sizin fotoğraflarınız mükemmel ne dersiniz dedi. Biz dışarıdan kaliteli fotoğraf bulamadık. Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin Lapseki tarafından konuştuğu yer var o açıdan isteniyor bilhassa dedi.

Genel Müdürüm A.Yasir Şahin beyefendi ile istişareli yaptık kahvemizi yudumladık ve artık işe başlama vakti deyip oradan ayrıldık. Bende o an müthiş bir duygu oluştu. Çekmiş olduğunuz fotoğrafın basılması tarihte herkese nasip olmaz. Bu benim için büyük gurur kaynağı olmuştu. Hiç tereddütsüz kabul ettim.İşte bu saatten sonra bizim her Çanakkale Köprüsü çekimleri ayrı bir heyecan kattı.

Genel Müdürüm A.Yasir Şahin beyefendi ile istişareli yaptık kahvemizi yudumladık ve artık işe başlama vakti deyip oradan ayrıldık. Her hafta biz yollara revan olup İstanbul-Çanakkale arası mekik dokumaya başlamış olduk. Yeri geldi hiç fotoğraf çekemeden döndük hava şartları elverişsiz olunca. Tabii çok yaşadığımız anılar olmuştu çekimlerimiz. Yıldırım fotoğrafı çekerken yağmur altında acaba bize de yıldırım vurur mu diyerek saatler sonunda birkaç yıldırım fotoğrafı çekmekte insana ayrı bir keyif katıyor.

Bir gün yine çekim için gittiğimizde farklı bir açıdan fotoğraf çekelim dedik. Toprak yola girdik devam ettik. Bir yerde zemin çok yumuşak olduğu için geçeriz dedim gaz verip ama araba çamura saplandı. Çok uğraştık ama çıkamadık. Oradan köye gidelim traktör alalım arabayı kurtarırız diyerek ayağımızda çizme Saime Güler ekip arkadaşım yola köye doğru yürümeye başladık. Ama ne hacet çamur bizi zorluyor hava soğuk. 30 dk sonra köye vardık ve bir kahvehaneye uğrayıp durumu anlattık. Hemen orada Mustafa kardeşimiz ben dedi geleyim çıkartalım. Atladık traktöre vardık çamura saplandığımız yere halatı bağladık arabayı o çamur deryasından kurtarıp tepeye kadar çekti beni. Allah razı olsun çok samimi kardeşlerimiz. Oturduk çayımızı içip ısındık. Artık dönme vakti gelmişti. Mustafa kardeşime borcumuz ne kadar diye sordum. Ne borcu başka yardımcı olacağım bir şey var mı dedi. Güzel yürekli insana buradan tekrar çok teşekkür ederim. O gün bugün hala görüşürüz.

Çekimler devam ettikçe Ulaştırma Bakanlığından bize ulaşanlar oldu. O zaman Ulaştırma Bakanımız Sn Adil Karaismailoğlu idi. Çok eski bir arkadaşım olan Sn Fethi Turgut bakan beyin danışmanı olmuştu. Onun sayesinde çektiğimiz fotoğrafları Bakanlığa ve Karayollarına ulaştırmaya başladık.

O zaman kadar görülmemiş açılardan fotoğraflar hayli ilgi çekiyordu. Bir dünya fotoğraflar verdik devamlı kullanıldı. Hatta Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığının ve Karayolları Genel Müdürlüğünün 2022 Faaliyet Raporu Kitabında Fotoğrafım kullanıldı.

Ve derken tevazu ve güler yüzlü başarılı, dinamik, çalışkan arkadaşımız 1915 Çanakkale Köprüsü Baş Mühendisi Sn Kemal Çetin beyefendi ile tanıştık.

Fotoğraflarımızı ondan sonra kendilerine vermeye başladık. Çorbada bizimde tuzumuz olsun diyerek. Mühendisimiz gerçekten ideal çok başarılı bir kardeşimiz. Her zaman bize destekleri devam etmiş kendisi orada olmasa bile yardımcı olmuşlardır. Çok büyük emek verdiler. Çaycısından en üst kademedeki tüm emeği geçenlere Baş Mühendis Kemal Çetin nezdinde hepsine yürekten teşekkür ederiz. Kolay mı asrın sembolü dünyanın orta açıklıktaki en büyük köprüsünde hizmet etmek.

Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye ve hassaten köprünün öne alınıp yapılmasında büyük rol oynayan İçişleri Bakan Yardımcısı Sn Bülent Turan beyefendiye özellikle çok teşekkür ederiz. O sayede ben ve ekip arkadaşımda büyük bir başarıya imza atmış olduk.

Artık Mart ayı yaklaşıyordu. Darphane Genel Müdürüm Yasir Şahin Ocak ayı ortalarında beni aradı. Zaman yaklaşıyor en geç Şubat 15'ine kadar fotoğrafı almamız lazım ki basım hazırlığını yapalım geç kalmayalım. Müdürüm iş konusunda çok hassas ve titiz. Ve hayırlısı ile Şubat 15 olmadan istenilen noktadan en iyi fotoğrafı çekip müdürüme teslim ettim.

TCG ANADOLU HİKAYESİ

Tabii biz çekimleri bırakmadık. Bir gün Milli gururumuz TCG Anadolu gemimiz Sarayburnu'ndan demir alıp İzmir'e hareket ettiğinin haberini verdiler. İlk defa oradan yani 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçecekti. Bende büyük heyecanla dedim yetişebilir miyim acaba geçerken dedim. Gemi epey olmuş ayrılalı limandan. Ben büyük heyecanla bastım gaza ver elini Çanakkale. Köprüye vardım aradım yetkilileri henüz geçmedi bekle yarım saate geliyor dedi. Evet yarım saat sonra TCG Anadolu görünmeye başladı. Ben tripotu hazırlığımı yaptım beklemeye başladım ama yanımda kimsecikler yok. Bir araba geldi karayollarına ait içinden genç bir kardeşim indi oda çekime gelmiş. Beni görünce büyük bir sevinçle sarıldı hocam adınızı çok duydum şimdi tanışma vakti oldu dedi. O kardeşim sevgili Bahadır Sınır. Selam olsun kıymetli kardeşime. Ve gemi köprüye yaklaşıkça heyecan içinde çekimleri yapmaya başladık. Ve ilk geçişini fotoğraflamış olduk.

Bir fotoğraf nelere kadir bizler her geçen gün o heyecanı yaşıyoruz.

Yavaş yavaş artık açılış haberleri yapılmaya başlanılmıştı. Bizim fotoğraflarımız öncelikle Saime Güler'in sonrasında şahsımın fotoğrafı tüm Devlet Erkanı bünyelerinde paylaşılmaya başlanıldı. En başta İçişleri Bakan yardımcımız Çanakkale Milletvekilimiz Sn Bülent Turan beyefendi ilgiyle her açıdan farklı karelerle sosyal medyada paylaşımlar yapmış ve büyük ilgi görüyordu elbette. Tekrar kendilerine çok teşekkür ederiz. Katkısı tartışmasız çok büyük.

Ve derken o muhteşem gün geldi çattı. 18 Mart 2022 1915 Çanakkale Köprüsünün açılışı tüm dünyada ses getirmişti. O dünyanın büyüğü olmuştu. Çok soğuk bir gün ellerimiz resmen donmuştu. Açılış gününe ait çok özel bir fotoğraf Lapseki Belediye Başkanımız Sn Eyüp Yılmaz beyefendinin makam odasını süslemekte. Aynı zamanda sebep olan değerli Samet Özdemir kardeşime de çok teşekkür ederim. Lapseki Belediye binasının koridorlarında asıldı fotoğraflar. O anlara tanıklık etmek herkese nasip olmaz. Tarih öncelliği olanları asla unutmaz.

Ve gün geldi Cumhurbaşkanlığı Darphane Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan fotoğrafımın madalyonunu almaya sıra geldi. Yasir Şahin müdürümün ellerinden o muhteşem eserin muhteşem madalyonunu alınca tüm yaşadığınız zorluklar unutulup o heyecanı o gururu yaşamak oldu. Allah'a şükürler olsun vesile olanlardan.

Ardından vermiş olduğumuz hizmetten dolayı Yasir Şahin müdürümden plaketlerimizi de almış olduk. Bundan daha öte var mı bir şey. Türkiye Yüzyılında inşa edilen asrın sembolünün ödüllerini almak. Türkiye Cumhuriyeti'nde binlerce fotoğrafçılar arasından sizin fotoğrafınızın kullanılması eşsiz bir gurur.

Tekrar o gururu milletimize ve bize yaşatan Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye, dönemin bakanlarına, milletvekillerine;

İçişleri Bakan Yardımcımız Sn Bülent Turan beyefendiye ve hassaten Darphane Genel Müdürüm Sn A.Yasir Şahin beyefendiye en kalbi muhabbetlerime teşekkürlerimi iletirim. Yüzyılın köprüsünde bizimde imzamız olması o muhteşem fotoğrafın madalyonunun basılması Cumhurbaşkanımızın açılışta devlet nezdinde gelen siyasi liderlere verilmesi beni hayli gururlandırdı.

Özellikle son vurgu ise;

Türkiye Cumhuriyeti'nin Yüzüncü Yılı ve Türkiye Yüzyılı Yılı Logolarında 1915 Çanakkale Köprüsü fotoğrafım Darphane tarafından Hatıra Paradaki yerini aldı. Bundan dolayı da çok gururluyum.

İMZA ÇEKİMİM

Önemli bir çekim daha yapmıştım. Cumhurbaşkanımız 2023 Türkiye Yüzyılı olacak hitabıyla konuşurken o an aklıma bir matematik fotoğrafı çekmek geldi. Neydi matematiksel fotoğraf. Aslında hayatımızdaki her şey matematik ve hesap üzerine kurulu.

10 Mart 2023 tarihinde düşünüp karar vermiştim. Ve Mart 20,si geldiğinde köprüye gittim. Oğlum Faruk Berk Şahin ile. Akşam vakti geldi ben hazırlığımı yaptım ve o matematik fotoğrafın çekim saati yaklaştı. İnşallah diyorum hava iyi gider çekim güzel olur derken tam istediğim bir ortamda saatler tam 20:23'ü gösterdiğinde çekim başladı.

Altta fotoğrafta görülecek.

Matematiksel Fotoğrafım Açıklaması

Türkiye Yüzyılı

2023

Dünyanın En Uzun Orta Açıklık Köprüsü

2023 mt

Tarih

20-03-2023

Saat.

20:23

Çekim Enstantenesi

2,023 sn

Türkiye Yüzyılına İstinaden çekmiş olduğum 2023 fotoğrafım.

İBN-İ Haldun der ki

'İnsan beyni değirmen taşına benzer, içine yeni bir şeyler atmazsanız, kendi kendini öğütür durur.

İşte AZMİN ZAFER,Nİ BU ŞEKİLDE KAZANMIŞ OLDUK.

En derin sevgi ve saygılarımla.