Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber kene kabusu yeniden ortaya çıktı. Özellikle de yeşil alanların çok olduğu yerlerde görülen kene vakalarına karşı uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor. Kişilerin park, bahçe gibi otların çok olduğu yerlere gidip geldikten sonra vücutlarını kontrol etmeleri öneriliyor. Öte yandan herhangi bir belirti görülmesin durumunda hemen hastaneye başvurmaları söyleniyor. Tüm bunların yanı sıra kenelerin en sevdiği kan grubunun olduğu da ortaya çıktı. Öyle ki keneler en çok bu kan grubuna geliyor…

ACİLDE KENE TUTUNMASI OLAN ÇOCUK: EYVAH, KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ  OLABİLİR Mİ? – Pediatrik Acil

YAPILAN DENEYLERLE ORTAYA KONULDU

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma sonucunda kenelerin bazı kan gruplarına karşı daha hassas olduğu ortaya çıktı. Söz konusu deney esnasında uzmanlar izole bir alana keneleri yerleştirdi ve onlara filtre kağıdı kullanarak farklı gruplardan kan örnekleri sundu.

Deney esnasında kenelerin birçoğunun ikinci bir kan grubuna sahip örneklere doğru ilerlediği gözlemlendi. Bu deney yüzden fazla kes yapılırken Bahçenizde bulunabileceğiniz ve keneleri uzaklaştıracak olan bitkilerin üçüncü kan grubu keneler arasında en az popüler olduğu ortaya çıktı.

yeni-proje-2-001.jpg

Araştırmalarda bulunan bir doktor, "İlk kan grubunun (O) kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğu, ancak ciddi viral enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğu varsayılmaktadır" dedi.

KAN GRUPLARININ HASTALIKLARA KARŞI DURUŞU

Deneyde de yer alan ikinci kan grubunun (A) mide kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirtilirken, ikinci (A) ve üçüncü (B) kan gruplarının tip II diyabet gelişimine daha duyarlı olduğu öne sürülüyor

Tüm bunların yanı sıra kan grubu ile kene tercihleri arasında bir ilişki olduğu düşünülürken kenelerin insanların üzerinde ciddi hastalıklar bıraktığı biliniyor. Öyle ki bu hastalıklar ölümcül tehlikelere dahi yol açabiliyor.

Kene Isırması Belirtileri Nelerdir? Kene Isırığına Ne İyi Gelir Ve Nasıl  Geçer? - Yaşam Haberleri

KENELERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR

  1. Lyme Hastalığı: Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Keneler tarafından ısırılan kişilerde ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Erken teşhis ve tedavi önemlidir, çünkü ilerleyen vakalarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  2. Kene ensefaliti: Kene ensefaliti, bir flavivirus tarafından neden olan bir viral enfeksiyondur. Belirtiler arasında baş ağrısı, ateş, kas ağrıları ve nadiren beyin iltihabı (ensefalit) bulunabilir.

  3. Babesiosis: Babesiosis, Babesia mikroorganizmalarının neden olduğu bir enfeksiyondur. Belirtiler arasında ateş, halsizlik, kas ağrıları ve kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucu anemi bulunabilir.

  4. Anaplasmosis ve Ehrlichiosis: Anaplasmosis ve ehrlichiosis, Anaplasma ve Ehrlichia bakterileri tarafından neden olduğu benzer enfeksiyonlardır. Belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları bulunabilir.

  5. Rocky Dağları Leke Hastalığı: Rocky Dağları leke hastalığı, Rickettsia bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı ve döküntüler bulunabilir.

  6. Tularemia: Tularemia, Francisella tularensis bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Belirtiler arasında ateş, lenf bezlerinde şişme, kas ağrıları ve cilt lezyonları bulunabilir.

Kenelerin bulaştırabileceği diğer bazı hastalıklar arasında Bourbon virüs hastalığı, Colorado kene ateşi, Powassan virüs hastalığı ve kene ısırması sonucu oluşan lokal enfeksiyonlar da bulunmaktadır.