DÜNYA
15 Eyl 2017 19:19 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:44

Londra'daki patlamaya ile ilgili flaş açıklama

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'da meydana gelen saldırıda kullanılan el yapımı patlayıcıyla ilgili, “Önemli zarar yaratmayı amaçlıyordu.” dedi.

Londra'daki patlamaya ile ilgili flaş açıklama
Haberi Dinle

May, Londra metrosunda meydana gelen patlama sonrasında başkanlık  ettiği acil durum kabine toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. 

  İngiliz polisinin el yapımı bir bombayla gerçekleştirildiğini  açıkladığı saldırıyı "korkakça" diye nitelendiren May, olayda kullanılan  patlayıcıyla ilgili olarak da "Önemli zarar yaratmayı amaçlıyordu” ifadesini  kullandı.

 Terör tehdit seviyesinin şimdilik artırılmayacağını, mevcut “ciddi”  basamağında tutulacağını belirten May, ilgili birimlerin bunu sürekli gözden  geçirmekte olduğunu kaydetti.

 Manchester’da 22 Mayıs’ta meydana gelen bombalı saldırı sonrasında bu  seviye “kritik” basamağına çıkarılmış ve bir hafta süreyle bu düzeyde tutulmuştu. 

“Kritik” seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut  bir istihbaratın olduğu anlamına gelirken “ciddi” seviyesi, böyle bir istihbarat  olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor. 

 Bununla birlikte May, Londra’da sokaklarda silahlı polis sayısının  artırılacağını bildirdi. 

May,  bugün yaşanan terör saldırısıyla ilgili bilgi, fotoğraf veya  videoya sahip olanların bunları güvenlik güçlerine iletmesi çağrısını yaptı. 

 TRUMP'A CEVAP 

May, ABD Başkanı Donald Trump’ın Londra’daki saldırıyla ilgili sosyal  medya mesajına dair bir soru üzerine de “Herhangi bir kimsenin devam eden bir  soruşturmayla ilgili spekülasyonda bulunmasının yararlı olduğunu düşünmüyorum.  Polis ve güvenlik güçleri olayın tüm boyutlarını araştırıyor ve sorumluların  kimliğini tespit etmeye çalışıyor.” yanıtını verdi.

 Trump, mesajında,  "Londra’da zavallı bir terörist tarafından bir  saldırı daha. Bunlar, Scotland Yard'ın (İngiltere Emniyeti) nazarında, hasta ve  deli olarak nitelendirilen insanlar. Proaktif olunmalı! ABD'ye seyahat engeli  daha geniş, daha katı ve özel olmalı ancak aptalca, bu siyasal bakımdan doğru  olmazdı!” ifadelerini kullanmıştı. 

Manchester saldırısının ardından ABD güvenlik güçleri ABD basınına  bilgi ve fotoğraf sızdırmış, bunun üzerine İngiliz güvenlik güçleri ABD'li  yetkililerle bilgi paylaşımını bir süre askıya almıştı. 

Bu Sabah yerel saatle 08.20'de (TSİ 10.20) güney batı Londra'daki  Parsons Green istasyonunda bir metro treninde el yapımı bir patlayıcıyla  gerçekleştirilen saldırıda 22 kişi yaralanmıştı.

Yorumlar