10 °c

Boyun bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa dikkat!

Boyun bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa dikkat!

Tüm yıl boyunca cildimizin en çok açıkta olan bölgelerinden biri de boyundur. Yazın güneşe maruz kalmaktan, yılın tüm dönemlerinde ise farklı sebeplerle boyun bölgesinde cilt hasarı görülebilir.

Boyunda kaşıntılı kızarıklıklar bu bölgede oluşabilen şikâyetlerden biridir ve genellikle ağrılı değildirler.
Kaşıntılı bir döküntü veya boyunda dermatit yine de kişiyi huzursuz edebilir ve görsel olarak hoşa gitmeyebilir.

15
Boyun bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa dikkat!

Bu problemle ilgili en geçerli öğüt kaşımamanız gerektiği olacaktır. Bölgeyi kaşımak daha çok tahriş ederek bakterilerin deride enfeksiyona sebep olmasına yol açabilir.


Boyunda kaşıntılı kızarıklıkların sebebini anlamak için ilk önce tahriş edici maddelerin varlığı kontrol edilmelidir. Boyunla temas halinde olan tahriş edici maddeler kontakt dermatite yol açabilirler. Bu gibi bazı nesneler, yün bir atkı veya yaka, keskin kenarları olan bir aksesuar veya mücevher, deterjan veya saç boyası gibi cilt hücrelerini tahriş edebilecek tüm kimyasal maddelerdir.

25
Boyun bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa dikkat!

Güçlü tahriş edici maddeler temastan kısa süre sonra etkisini gösterirken, daha hafif olanlar, uzun süre temas ettikten sonra belirtilerin görülmesine yol açabilirler. Bu tip dermatit vakalarında tahriş olmuş cildin yüzeyi nem kaybederek kurur, bu da kaşıntıya ve kızarıklığa yol açar. Bazı cilt türleri bu probleme daha yatkın olabilir.


Alerjik kontakt dermatit denilen bir başka kontakt dermatit türünde, vücut tehdit olarak algıladığı bir maddeye karşı reaksiyon verir. Bu reaksiyonun bir parçası olarak bölgedeki hücreler histamin salgılarlar.

35
Boyun bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa dikkat!

Histamin kan damarlarının geçirgenliğini artırınca, beyaz kan hücrelerini bulunduran vücut sıvıları kan damarlarından dışarı geçerek ilgili bölge üzerinde etkiye sebep olurlar. Bölgede şişme ve tahriş görülür ve boyunda kaşıntılı kızarıklıklar ortaya çıkabilir.


Boyuna sıkılan bazı parfümlerin içindeki maddeler, boyuna değen kıyafetlerin bu bölgesinde bulunabilecek lastikler, kolyelerde kullanılan nikel gibi metaller alerjen etkiye sebep olabilen maddelerdir.

45

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.