İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölümü dünya gündemine oturdu.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKTİ

İran'ı derinden sarsan bu olayın, Reisi'nin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir baraj açılış törenine katılmasının hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Kazanın suikast olma ihtimali de gündemdekini yerini koruyor. 

Azerbaycan ile ilişkilerini geliştiren ya da ziyaretlerde bulunan liderlerin kısa süre içinde suikaste uğraması, helikopter kazası geçirmesi ve tehditler alması, "Yaşananlar bir tesadüf mü?" sorusunu akıllara getirdi.

İranlı yetkililer açıkladı! Reisi hayatını kaybetti İranlı yetkililer açıkladı! Reisi hayatını kaybetti

BARAJ AÇILIŞI SONRASINDA HELİKOPTERİ DÜŞTÜ

Olaydan önce, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, iki ülkenin sınırındaki Aras Nehri üzerinde ortak inşa edilen Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Reisi açılışta yaptığı konuşmada "Bu projeler, İran ve Azerbaycan'ın önemli ve büyük projeleri birlikte hayata geçirebileceğinin bir göstergesidir. Bazı çevreler bizim bir araya gelmemizi ve ortak başarılarımızı hoş karşılamıyor, fakat bu bizim için önemli değil. Önemli olan, ülkelerimiz ve halklarımız için iyi olanı birlikte hayata geçirmiş olmamızdır," dedi.

ALİYEV GÜÇLÜ ORTALIKLIK MESAJI VERMİŞTİ

Benzer ifadeler kullanan Aliyev ise, "Halkımızın ortak başarısı elbette dostlarımızı mutlu ediyor. Beğenmeyenler ise kendi işlerine baksa daha iyi olur. İran ve Azerbaycan devletleri bugün güçlü bir ortak siyasi irade ortaya koydu, birlikte olduğumuzu ve birlikte olmaya devam edeceğimizi tüm dünyaya ilan etti," şeklinde konuştu.

920

SLOVAKYA BAŞBAKANI ROBERT FİCO BAKÜ DÖNÜŞÜNDE SUİKASTE UĞRADI

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 8 Mayıs'ta Avrupa Birliği dışındaki ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdi. Görüşmelerin ana gündem maddeleri savunma sanayii ve enerji alanındaki işbirliği konusu oldu.

Başbakan Fico, Slovak ekonomisini desteklemek ve ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini belirtti. Ayrıca, Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasında bir köprü olmayı hedeflediğini vurguladı.

Bakü ziyaretinin ardından yaklaşık bir hafta sonra suikaste uğrayan Fico'nun sağlık durumu hala ciddiyetini sürdürüyor.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast! Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast!

Kaynak: istiklal.com.tr