İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin içinde bulunduğu helikopter, dün akşam saatlerinde Azerbaycan'dan dönüş yolunda kaza yaptı. Kazanın şiddetli rüzgar ve sis nedeniyle gerçekleştiği bildirildi. Kazadan saatler sonra helikopterin enkazına ulaşıldı. Reuters'a konuşan İranlı yetkililer, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın hayatını kaybettiğini belirtti.

SERT İNİŞ YAPMIŞTI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan helikopter, Doğu Azerbaycan'da şiddetli rüzgar ve sis nedeniyle düştü. Kaza, Reisi'nin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baraj açılışından dönerken meydana geldi. İran devlet televizyonu, Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin sevk edildiğini bildirdi.

AKINCI İHA TESPİT ETTİ

Türkiye'den gönderilen Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit etti ve koordinatları İran makamlarıyla paylaştı. İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu duyurdu. Haberde, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar." ifadeleri yer aldı.

REİSİ HAYATINI KAYBETTİ

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye ait helikopter enkazını bulduklarını ve olay yerine 2 kilometre mesafede olduklarını belirtti. Kolivend, "Helikopter bulundu. Hepimiz olay yerine doğru gidiyoruz. 2 kilometre mesafedeyiz. Durum iyi değil." dedi. İranlı yetkililer, helikopterin tamamen yandığını söyledi.

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA'nın tespitlerinin ardından bulunan helikopter enkazında yaşam belirtisi olmadığını duyurmuştu. İranlı yetkililer son olarak İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanını Emirabdullahiyan'ın hayatını kaybettiğini söyledi

Kaynak: istiklal.com.tr