Sosyal medya platformlarını bilinçli bir şekilde kullanma konusunda uyarılarda bulunan oyuncu, yazar ve şair Mete Gök, "Esasında popüler uygulamalarda değişen bir kimlikle başkalaşmış karakterler zaman içerisinde birtakım olumsuz sonuçlara maruz kalıyorlar. Belki de bunların en yaygın olanı, gündelik yaşamlarındaki iletişim becerilerinin azalmasıdır." ifadelerini kullandı.

Sosyal hayatında çekingen olan insanların sosyal medyada kendilerini yürekli bir biçimde teşhir edebildiğine vurgu yapan Mete Gök konu hakkında şunları söyledi, "Sosyal medya kullanımı insan karak djital çağın gelişmesiyle birlikte popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulamaları insanların hayatlarını, gerçek benliklerini gölgeleyerek bambaşka bir kimlikle şekillendirmesinde önemli bir rol oynuyor. Gündelik hayatında çekingen olan insanlar, popüler bir uygulamada, kendilerini yürekli bir biçimde teşhir edebiliyorlar.

Bu, "sanal maskeler"in ortaya çıkmasının birçok sebebi vardır. Bazı kişiler, daha fazla abone kazanma ve öne çıkma hedefiyle içerik üretirken, bazıları ise yaşamlarındaki dertlerden ve sorumluluk bilincinden kaçarak kendilerinden farklı bir karakter formu oluşturuyorlar.

Esasında popüler uygulamalarda değişen bir kimlikle başkalaşmış karakterler zaman içerisinde birtakım olumsuz sonuçlara maruz kalıyorlar. Belki de bunların en yaygın olanı, gündelik yaşamlarındaki iletişim becerilerinin azalmasıdır. Ayrıca sahte duygular ve normalinden daha zengin gibi görünmek gibi faktörler gerçek hayatlarını çift bir kişilikle yaşamalarından dolayı özlerinden iyice uzaklaşmalarına da beraberinde getirmektedir.

Bu tür iç çatışmaları yaşayan insanlara destek olunmalıdır.  Nasıl ki sevgi gibi samimi duygularımıza  Photoshop yapamıyorsak bu dijital dünyada da önce kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeli sonra hep birlikte yapmacıksız bir şekilde yaşamalıyız. Gerçek benliğimiz ve kimliğimizle yaşayarak sahtelikleri tümüyle ortadan kaldırmalıyız.

Ayrıca sosyal medyanın doğru kullanılarak çağa ayak uydurulduğunda  insanlığa oldukça faydalı yanları olduğunu da unutmamalıyız. Neticede sosyal medya platformlarını bilinçli bir şekilde kullanmaya gayret etmeliyiz."

Editör: Hasan DEMİRCİ