İstiklal Gazetesinin ulaştığı Rus Dış İstihbarat Servisi’nin hazırladığı rapora göre 20 Mayıs, Zelenskiy için sonun başlangıcı olacak.

Raporda Zelenskiy ve Ukrayna halkı ile ilgili ilginç bilgiler bulunuyor. 

Rusya Dış İstihbaratı (SVR) hazırladığı bir raporda, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Ukraynalıların "kalpleri ve akılları" için verdiği mücadeleyi kaybetmeye başladığını ve görev süresi 20 Mayıs'ta sona erdiğinde meşruiyetini kaybedeceğini söyledi.

Raporda, "Vladimir Zelenskiy, Ukraynalıların 'kalpleri ve akılları' için verilen mücadeleyi açıkça kaybetmeye başlıyor, özellikle de başkan olarak meşruiyeti, beş yıllık görev süresinin 20 Mayıs'ta sona ermesinin ardından sona erecek" deniyor.

SVR,  raporunda “ABD'nin Ukrayna'ya kimin başkanlık ettiğini umursamadığına dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi:

"O kişi için en önemli şey Rusya ile silahlı çatışmayı sürdürebilmektir. 'Son Ukraynalıya kadar savaş' durmamalı."

Rus dış istihbarat teşkilatı, Batılı ülkelerin "Ukrayna'da kamuoyunun duyarlılığındaki herhangi bir değişiklikten oldukça endişe duyduğunu" da sözlerine ekledi. SVR, "ABD Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Dış Eylem Servisi, Ukrayna vatandaşlarının Rusya ile devam eden bitmek bilmeyen çatışma nedeniyle giderek daha fazla hüsrana uğradığına işaret ediyor. Aynı zamanda hükümet kurumlarına olan güvenlerini de kaybediyorlar ve ilgisizlik hızla ülkeyi sarıyor." diye vurguladı.

Ancak SVR'ye göre ABD ve Avrupa ülkeleri "Zelenskiy'nin görevinde kalmasını istiyor çünkü o, hem Kiev rejiminin yetkililerine hem de Batılı silah üreticilerine büyük karlar getiren savaş finansmanı planlarında önemli bir figür." SVR, "Bununla birlikte, Washington ve müttefikleri Zelenskiy'nin Ukrayna'daki rakiplerini şimdilik itidalli olmaya ikna etmeye çalışıyor" diye raporunu tamamlıyor.

Rapor bir bütünlük içerisinde incelendiğinde, 20 Mayıs'tan sonra Ukrayna'da Zelenskiy'ye karşı sokak hareketlerinin başlayabileceği tahmin ediliyor. (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: https://www.istiklal.com.tr/