Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlenen aylık olağan il başkanları toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Erbakan, Şanlıurfa'da düzenledikleri "Filistin İçin Kıyama Davet Mitingi"ne atıfta bulunarak, mitingle zulme karşı net bir duruş sergilediklerini ifade etti. Ayrıca, bugün İstanbul'da gerçekleştirilen D-8 Zirvesi'ni de önemsediklerini belirten Erbakan, Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunarak, bu toplantıda somut adımların ve yaptırımların karara bağlanması gerektiğini vurguladı.

'BİZ MİLLETİMİZİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Türkiye'nin en önemli gündem maddesininin ekonomik sıkıntılar olduğuna işaret eden Erbakan, "Bizim de yurt gezilerinde gördüğümüz manzara, emekli, emekçi, dar gelirli, işçi, çiftçi, köylü ve hatta sanayiciler ve esnaf da bu sıcak paraya dayalı yüksek faize, borca dayalı ekonomi modeli nedeniyle çok büyük bir sıkıntı içerisindeler. Bunları dile getirmemizi talep ediyorlar. Biz tarihe not düşmeye ve milletimizin ses olmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Erbakan, darbe dönemleri dışında ilk defa bu kadar yüksek enflasyon dönemine ulaşıldığını vurgulayarak, Türkiye'nin tarihin en yüksek enflasyon sıralamasında, Avrupa birincisi, dünyada ise üçüncü sırada olduğunu savundu.

'ASGARİ ÜCRET EN AZ 25 BİN LİRA OLMALI'

Fatih Erbakan, emeklilerin bayram ikramiyesinin en az bir maaş tutarına yükseltilmesi ya da 10 bin lira olması talebinin karşılanması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca, Erbakan, "Temmuz ayında asgari ücretin en az 25 bin lira seviyesine çekilmesi gerektiğini ve en düşük emekli maaşının da asgari ücret seviyesine getirilmesi gerektiğini" belirtti.

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erbakan, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme daveti olursa kabul edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

'SİYASETE ZARAFET VE NEZAKET GETİRECEĞİZ'

Biz, her zaman siyasetin centilmen bir şekilde, nezaket kuralları içerisinde yapılması, bunun bir savaş olmadığı görüşümüzü ifade ediyoruz. Partimizi kurduğumuz gün itibariyle hep söylediğimiz, siyasete zarafet ve nezaket getireceğiz diyoruz.

Bu nedenle kutuplaşma, gerginlik ve çatışma yerine istişarenin, müzakerenin, diyaloğun faydalı olacağı görüşüne sahibiz. Bizimle ilgili de herhangi bir partiden veya iktidar kanadından bir talep olursa tabii ki biz de görüşürüz, fikirlerimizi ifade ederiz.

Kaynak: AA