Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül töreni, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Törende savunma ve havacılık sanayi sektöründe ihracat şampiyonu olan Baykar, Türkiye'nin en büyük 10 ihracatçı firmasından biri olarak ödül aldı. Haluk Bayraktar, bu başarıya ilişkin yaptığı açıklamada, Baykar'ın yüksek teknolojiye sahip SİHA'lar alanında dünyanın en çok ülkesine ihracat gerçekleştiren firma olduğunu vurguladı.

İHA Teknolojisinde Öncü: Baykar'ın Başarı Hikayesi

Haluk Bayraktar, İHA teknolojisi alanında bir girişim olarak yola çıkan Baykar'ın bu başarıya nasıl ulaştığını anlattı. "2000'li yılların başında 6 kilogramlık bir uçak olan Bayraktar Mini İHA ile yola çıktık. 7 yıl boyunca AR-GE yatırımı yaptık. Bu 7 yılda bir kuruş dahi gelir kazanmadık." diyen Bayraktar, tüm projelerini tamamen öz kaynaklarıyla yürüttüklerini belirtti.

AR-GE ve Özveriyle Gelen Başarı

Bayraktar, "İHA'ların muharebe sahasında paradigma dönüşümü yaşatacağına ve geleceğin teknolojisi olacağına inanıyorduk. Bu serüvenin ülkemiz için bir kıvılcım etkisi oluşturacağına inanarak ekibimizle gece gündüz çalıştık." dedi. Baykar, bugün 4 bin 500 kişilik büyük bir aile haline gelerek, tüm sermayesini AR-GE faaliyetlerine harcadı ve Bayraktar TB2 SİHA ile ihracat lideri oldu. 

Bayraktar TB2 ve AKINCI İle Yeni İhracat Anlaşmaları

Baykar, şimdiye kadar 34 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalayarak savunma ve havacılık alanında dünyanın en büyük 100 firmasından biri haline geldi. "Sadece tek bir ürün olan Bayraktar TB2 SİHA ile ihracat lideri olduk. Şimdi Bayraktar AKINCI için de ihracat anlaşmaları yapıyoruz." ifadelerini kullanan Bayraktar, şirketin gelecekteki hedefleri arasında Bayraktar KIZILELMA olduğunu belirtti.

Baykar, savunma sanayinde elde ettiği başarıyı sürdürülebilir kılmak ve daha ileriye taşımak için çalışmalarına devam ediyor. Haluk Bayraktar, "Milletimize ve insanlığa faydalı olabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü sırada asırlara sığmayan rüyamız ve hedefimiz Bayraktar KIZILELMA var." diyerek, şirketin geleceğe yönelik hedeflerini vurguladı.

Kaynak: AA