Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde görev değişikliği sonrasında mali kriz kapıda. AK Parti'den seçilen yeni Belediye Başkanı Sami Er, selefi Selahattin Gürkan'ın döneminde biriken borçları eleştirerek, "Borç çok, kasa boş, kaynak yok" dedi. 31 Mart seçimlerinden sonra göreve başlayan Başkan Er, belediyenin 17 milyar TL borçla devralındığını ve ilk gün personel maaşlarını ödemek için 85 milyon TL kredi çekmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

GÖREVİ DEVRALDIĞINDA ŞOK BORÇ MİKTARI İLE KARŞILAŞTI

Malatya Büyükşehir Belediyesi, geçmiş dönemden kalan ve belediye tarihindeki en yüksek borç miktarlarından biriyle yeni döneme başladı. Başkan Er, görevi devraldığında belediyenin mali durumunu değerlendiren bir konuşma yaparak, "17 milyar 80 milyon TL gibi devasa bir borç yüküyle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

KREDİ ÇEKEREK MAAŞ ÖDEMESİ

Başkan Er, göreve başladığı ilk gün yaşanan mali sıkıntıları "Göreve geldiğimiz gün personel maaşlarının ödenmesi gerekiyordu ancak para olmadığı için 85 milyon kredi çekerek maaş ödemesi yapabildik" sözleriyle anlattı. İşletme ve şirketlere ait borçların da büyük bir yük teşkil ettiğini vurgulayarak, belediyenin toplam borcunu detaylarıyla paylaştı.

CHP'DEN GELEN TEPKİLER VE TALEPLER

Belediye meclis üyesi ve CHP temsilcisi Günnur Tabel, durumun ciddiyetini vurgulayarak, geçmiş dönem belediye başkanından alınan bilgilerin doğruluğunu sorguladı. Tabel, "Mevcut durumun kendisinin ifade ettiğinden çok başka olduğunu" belirterek, borçların ve kredilerin yazılı olarak meclise sunulmasını talep etti.

BORÇ DAĞILIMI AÇIKLANDI

Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bağlı kuruluşların güncel borç durumları da açıklandı. Bu detaylar, belediyenin ve bağlı kuruluşlarının mali yapılarının ne kadar zor durumda olduğunu gözler önüne serdi.

İşte güncel borç rakamları şu şekilde:

BÜYÜKŞEHİR: 12 milyar 138 milyon 933 bin TL
MASKİ: 3 milyar 631 milyon 872 bin TL
MESTON: 581 milyon 840 bin TL
ESENLİK: 361 milyon 381 bin TL
MOTAŞ: 307 milyon 668 bin TL
BELSOS: 10 milyon 764 bin TL
MEGSAŞ: 28 milyon 337 bin TL
KÜLTÜR A.Ş: 18 milyon 195 bin TL
MAKLİDAŞ: 1 milyon 50 bin TL

Kaynak: HABER MERKEZİ