Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, cari açık Ocak ayında 3 milyar 265 milyon dolar oldu.

Şubat ayında ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 751 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu dönemde hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2 milyar 381 milyon dolar olarak gerçekleşirken, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 1 milyar 957 milyon dolar oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari işlemler verileriyle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, şubat ayında cari açığın geçen yıla göre 5,8 milyar dolar azaldığını belirtti.

Cari açıktaki düşüşün orta vadeli programın çalıştığını gösterdiğini ifade eden Şimşek, "Dezenflasyon için uyguladığımız politikaların etkisi ile bu düşüşün önümüzdeki aylarda kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz. Bu eğilim yıl sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altında gerçekleşebileceğine işaret ediyor." sözlerini kullandı.

Şimşek'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Cari açık şubatta beklentilerin altında gerçekleşti ve geçen yıla göre 5,8 milyar dolar düştü. 2023 yılı mayıs ayı zirvesine göre yıllık 28,3 milyar dolar iyileşme gerçekleşti. Cari açıktaki düşüş orta vadeli programımızın çalıştığını gösteriyor. Dezenflasyon için uyguladığımız politikaların etkisi ile bu düşüşün önümüzdeki aylarda kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz. Bu eğilim yıl sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altında gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Cari açıktaki azalma döviz rezervi birikimine destek olurken, makro finansal istikrar kanalıyla da dezenflasyona destek olacak."

Kaynak: AA