Ali Dutal

11 Ekim 2021 Pazartesi
KÖR GÖZLERE TOLSTOY

Dünya ve Rus edebiyatının en büyük yazarları arasında yer alan Lev Nikolayeviç Tolstoy’dan kısaca bahsedip “Kör Göze Tolstoy” başlıklı yazımın ana teması üzerinde durmaya çalışacağım.

04 Ekim 2021 Pazartesi
ÇIPLAKLIK UTANDIRMIYORSA

Yaratılanların içinde müstesna bir yere sahip olan insanı hayvanlardan ayıran en temel özelliklerinden birisi de utanma duygusudur. İnsan fıtratında var olan utanma duygusu bilinçli veya bilinçsiz çeşitli etkenlerle zafiyete uğratılarak ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

27 Eylül 2021 Pazartesi
HARAMA ALIŞTIRILMAK

Müslüman bir toplumu İslam’dan uzaklaştırmanın yollarından biri hatta en önemlisi haram olan filleri işlemeye alıştırmaktır. Haram işlemeye alışan insanın Allah(c.c.)’ın emirlerini yerine getirmesi çok zor olduğu gibi helal ve sevap kazandırıcı amellerde batmaya başlar.

20 Eylül 2021 Pazartesi
Bağnazlığın bu kadarına, yani…

Balıkesir'in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü münasebetiyle Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen törende çeşitli etkinliklere yer verilmiştir.

13 Eylül 2021 Pazartesi
Adli Yıl Açılışında Dua ve Tepkiler

Millet olarak en iyi yaptığımız işlerin başında boş boş tartışmak olduğunu sık sık dile getiririm. Son günlerin tartışma konularından biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı ve Diyanet İşleri Başkanının birlikte dua ile adli yılın açılışını yapmaları.

06 Eylül 2021 Pazartesi
Zil Çalacak Ziller Çalacak

Ömer Zeki DEFNE’nin “Ziller Çalacak” isimli şiirini bilirsinizdir, sanırım. Şiir bir öğretmenin duygularını duygulu bir şekilde dile getirdiği için her okuduğumda beni duygulandırmıştır. Şiirin ilk bölümüyle yazıma başlamak istiyorum.

30 Ağustos 2021 Pazartesi
Milli Olamayan Milli Eğitim

Genel anlamda milli eğitim; milletin, milli ve manevi değerlerini kendi evlatlarına aktaran, aktarılan değerlerin yaşatılmasını sağlayan eğitimdir. Ülkenin geleceği, büyümesi, kalkınması milli olan eğitimin ne ölçüde verilip verilmediğine bağlıdır.

27 Ağustos 2021 Cuma
Çok Parti Çok Demokrasi mi?

Ülkemizde şu an itibariyle kurulmuş kaç parti olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız önemli değil; ancak, bilgi edinmek açısından merak edenlere söyleyeyim 90’nın üzerinde siyasi parti bulunmaktadır.

25 Ağustos 2021 Çarşamba
Perinçek Çıldırtmaya Devam Ediyor

Doğu Perinçek’i ne zamandan beri tanıdığımı bilmiyorum. Bildiğimden bu güne kadar ben de hiçbir olumlu karşılığı olmamış bir adamdır. Bundan sonra da ne yaparsa yapsın hatta havada uçarken bile görsem bu adama karşı olumsuz bakış açımın değişeceğine ihtimal veremiyorum; çünkü, söylediklerini sağlam bir zemine oturtmadığı gibi her an değiştirebiliyor!

23 Ağustos 2021 Pazartesi
Sevgi ve Nefret Dayatılamaz

Hiçbir güç bir insanı ne zorla sevdirebilir ne de nefret ettirebilir; çünkü, sevgi ve nefret insanın gönlündedir. Esas olan insanlara sevgi ve nefreti dayatmak değil, saygı duymaktır. Bırakın kardeşim insanlar istediğini sevsin istemediğini sevmesin!