Ali Dutal

02 Ağustos 2021 Pazartesi
Filenin Kızları Üzerinden Tartışmak

Zaman zaman yazılarımda ifade ettiğim gibi toplum olarak en iyi yaptığımız iş; incir çekirdeğini oldurmayacak meseleleri büyüterek tartışmak! Bir de küçücük başarıları abartarak sanki çok büyük başarı elde etmiş gibi şişinmek, küçük eleştirilere bile tahammül göstermeyerek eleştirenleri aşağılamak!

30 Temmuz 2021 Cuma
KPSS ve Üniversiteli İşsizler

Bu hafta KPSS yani “Kamu Personeli Seçme Sınavı” yapılacak. Bu sınavda herkese başarılar dileyeceğim de herkesin başarılı olması işe yaramayacak! Çünkü sınava girenlerin az bir kısmı devlet kurumlarında istihdam edilecek, geri kalanlar ümitlerini önümüzdeki yıla bırakacak!

28 Temmuz 2021 Çarşamba
Ana-babanın Duası ve Bedduası

“Ana-baba Hakkı ve Evlatlar” başlıklı önceki yazımda kısmi de olsa ana-babaların evlatları üzerindeki haklarından bahsetmiş bu yazımda devam edeceğimi ifade etmiştim.

26 Temmuz 2021 Pazartesi
Ana Baba Hakları ve Evlatlar

İnsanımızdaki manevi çöküş ana-baba ve evlatlar arasındaki çatışmaları körüklemekte telafisi çok zor olan birçok hak ihlallerine yol açmaktadır. Dinimizde kul hakkı çok önemli olup kul hakları içinde de ana-baba hakkı çok çok daha önemlidir.

23 Temmuz 2021 Cuma
Makam Hırsı Hırsların En Büyüğü

Makam sahipleri ve makama sahip olmak isteyenlere azda olsa katkımız olur düşüncesiyle bu konuyu seçtim. Çok değer verdiğim bir hocamız “Şeytan insanın içine para, şehvet ve makamla girer” diyerek bunların tehlikelerine karşı dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durmuştu...

20 Temmuz 2021 Salı
TEKFİR, MÜNAFIK, KÂFİR

Tekfir, münafık ve kâfir konusu çok hassas konular olup bu konulara girmeyi kesinlikle istememekle birlikte yaşanan bazı durumlar girmemizi gerekli kılıyor.

19 Temmuz 2021 Pazartesi
Bayrama Zuhr-i Ahirle Girmek(!?)

16 Temmuz 2021 Cuma günü Cuma Namazından önce camimizin imamı; “Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı gereği bundan böyle Cuma Namazının son sünnetinden sonra tesbihin çekilip namazın tamamlanacağını; isteyenlerin cami veya evlerinde Zuhr-i Ahir ile vaktin son sünnetini kılabileceklerini” söyledi.

16 Temmuz 2021 Cuma
HUZUR VE MENFAAT İLİŞKİSİ

Huzur ile menfaat arasında nasıl bir ilişki kurulabilir, diye düşünebilirsiniz. Bir toplumu oluşturan bireylerde her şart altında menfaatini öncelikli tutma varsa o toplumda huzursuzluk kaçınılmaz olur.

14 Temmuz 2021 Çarşamba
Sistem Tartışması ve Demokrasi

Bir türlü aklımın almadığı işlerden birisi sürekli demokrasi övgüsü ve akabinde sistem tartışması yapılmasıdır. -Demokrasi bu kadar mükemmel bir yönetim biçimiyse sürekli sistem tartışması niye yapılıyor?

12 Temmuz 2021 Pazartesi
Umurumuzda Değil

Öyle bir Müslümanlık türedi ki, akıl alır gibi değil! Hiçbir sorumluluk almayan, hiçbir İslami mücadelenin içinde bulunmayan hatta kıyısından bile geçmediği gibi geçenleri çeşitli ithamlarla suçlayan!