Ali Dutal

16 Mayıs 2022 Pazartesi
Efsaneleştirilmiş Deniz Gezmiş ve Ülkücüler

6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Geçmiş ve arkadaşlarının idam ediliş yıldönümü ile ilgili televizyonlardaki anma programlarını izlerken hayretler içinde kaldım.

09 Mayıs 2022 Pazartesi
Türk sağı ile solu arasında kalan dindarlar

Esasında “SAĞ” ve “SOL” arasında hem yaşam biçimi hem de ideolojik olarak sanıldığı kadar önemli bir fark olmayıp menfaatleri gereği bu kavramları kullanmaktadırlar.

02 Mayıs 2022 Pazartesi
Bayramda biraz dertleşelim dedim

Bugün bayram/Erken kalkın çocuklar/Giyelim en güzel giysileri/Elimizde taze kır çiçekleri/Üzmeyelim bugün annemizi” nakaratının yer aldığı Barış Manço’ya ait şarkıyı her duyduğumda duygulanır, çocukluğumun bayramlarına dair bazı hatıralara dalar giderdim. Bu bayramda ise geçmişe dalıp gidemiyor, günümüzde ümmetin yaşadığı perişan hale üzülüyor, hüzünleniyorum!

25 Nisan 2022 Pazartesi
Müslüman Uyanma Vakti Gelmedi mi?

Mübarek Ramazan-ı Şerifin son günlerinde böyle bir yazıyla siz okuyucularımın hissiyatını zedelemek istemezdim; ancak, birbirimizi ikaz etmek zorunluluğuna da inanıyorum.

18 Nisan 2022 Pazartesi
Yüksek Et Fiyatları ve Domuz Eti

Tüm gıda maddelerinde yaşanan aşırı fiyat yükselmeleri vatandaşımızı zor durumda bırakmakta ve bu zor durum birçok olumsuzluğa da yol açmaktadır. Karnını doyurma derdine düşen insanın haram-helale dikkat etmesi çok zor olup sorumluluk sahipleri bu durumu dikkate almak zorundadırlar.

11 Nisan 2022 Pazartesi
Zekat ve Yardımlarımızın Yerini Bulması

Yüce Rabb’im Mübarek Ramazan Ayı’mızı en güzel şekilde idrak eden kullarından eylesin. Bu mübarek ay, Müslümanlar için hem maddi hem de manevi olarak iyi değerlendirilmesi gereken bir fırsat ayıdır.

04 Nisan 2022 Pazartesi
İnsan Vahşi Olunca Savaşlar Bitmez

Yaratılmışların en şereflisi en merhametlisi insanken ne acı ki, en vahşisi en acımasızı da insandır! İnsan ve dünyamız ne çektiyse beyinsiz insanların yüzünden çekti ve çekiyor, çekmeye de devam edecek!

27 Mart 2022 Pazar
İmsak Vakti Ezan Değil, Sala Okunmalı

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan takvimlerde “Temkin Vaktine” yer verilmemesi bu konuda hassasiyeti olan Müslümanları derinden üzmektedir. Temkin vakitlerine riayet etmek ibadet edenlerin lehine olup uyulması gerekliliğin ötesinde zarurettir.

21 Mart 2022 Pazartesi
Nevruz Müslümanın Bayramı Olamaz

Şu bilinmeli ki, Nevruz; Müslüman Türkün, Müslüman Kürdün bayramı olmayıp ateşe tapan Mecusilerin bayramıdır. Bir devlet, kendine yönelik her türlü saldırının odağı olmuş PKK terör örgütünün sembol olarak kullandığı bu günün kutlanılmasına izin vermez, vermemeli.

14 Mart 2022 Pazartesi
İnsanlık Hayvanlaşma Sürecini Yaşıyor

Hayvanlaşmaktan kastımız hayvanları aşağılamak değil; yaptıkları her türlü işten kaynaklı Hz. Allah(cc)’a karşı hiçbir sorumluluk sahibi olmadıklarına vurgu yapmaktır.