Ali Dutal

18 Ocak 2021 Pazartesi
Cuma Hutbesi ve Miras Paylaşımı

Bu hafta camilerimizde okunan Cuma Hutbesi çok önemli konulardan olan “Miras Paylaşımı” ile ilgiliydi. Gerçekten miras paylaşımı konusu miras paylaşımından daha önemli hale geldiği için  üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir...

15 Ocak 2021 Cuma
12 Yıl Zorunlu Eğitim ve Üniversiteler

‘12 Yıl Zorunlu Eğitim’ ile üniversitelerin buna bağlı olarak normalin çok çok üzerinde yaygınlaştırılması yıllardır tartışılan eğitim sorununa çare olamadığı gibi birçok telafisi zor sorunu da beraberinde getirmiştir.

13 Ocak 2021 Çarşamba
Boğaziçi Üniversitesinde Yaşananlar ve Üniversite Sorunu-2

Önceki yazımda, Cumhurbaşkanımızın 19.10.2019 tarihinde İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi açılışında yaptığı konuşmalarının bir kısmına yer vereceğimi ifade etmiştim.

11 Ocak 2021 Pazartesi
Boğaziçi Üniversitesinde Yaşananlar ve Üniversite Sorunu-1

Geçen hafta ülke gündemini meşgul eden birçok tartışmayı hayret ve esefle izlemenin dayanılmaz ağırlığını ruhumda hissettim. Azıcık, ideolojik saplantılardan uzak...

08 Ocak 2021 Cuma
Ana Baba Dramları ve Devlet

Bundan önceki “Demirtaş’ın Annesi ve Anneler” başlıklı yazımda her ne kadar Demirtaş’ın annesinin duygularına yer versemde esas amacım bu yazıma temel oluşturmak içindi.

06 Ocak 2021 Çarşamba
Demirtaş’ın Annesi ve Anneler

Avrupa’da yaşayan biri tarafından Youtube Kanalında Selahattin Demirtaş’ın annesi ile yapılan bir söyleşiyi izledim. Masumane şekilde bir annenin duyguları üzerinden söyleşiyi yapan kişinin duygu sömürüsü yaparak örgüt propagandası içinde olduğunu gözlemledim.

04 Ocak 2021 Pazartesi
Nasihat Müslümana Tesir Etmiyorsa…

Genel anlamıyla dini bir terim olarak karşımıza çıkan nasihat; sözlükte öğüt vermek, iyi olana yönlendirmek ve kötü olandan uzaklaştırmak için kullanılmaktadır.

01 Ocak 2021 Cuma
Kadın Cinayetleri Araştırılmalıdır

Bu konunun hem psikolojik hem de sosyolojik olarak araştırması yapılarak bu sorunun nedenleri ortaya konularak çözüme yönelik veriler elde edilmelidir. Değilse iç acıtıcı bir cinayetin sonucunda söylenen sözlerin çözüme bir katkısı olmadığı gibi çözümsüzlüğe de yol açabilmektedir.

30 Aralık 2020 Çarşamba
Yılbaşı Kutlamanın İmanla İlişkisi

Her yılbaşı yaklaştığında yılbaşının kutlanıp kutlanmaması, milli piyangonun haram olup olmaması ile ilgili tartışmalar olur. Bu tartışmalar o kadar zıt eksenlerde yapılır ki...

28 Aralık 2020 Pazartesi
Türkçe İbadet-Neredesin Ey Samimiyet!

Hz. Mevlana’nın ölümünün 747. sene-i devriyesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus töreninde Kur’an-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif’in Türkçe okunması büyük tepkilere neden olmuştu.