TÜRKİYE İSRAİL’E SİLAH SATIYOR MU?

Siyonist İsrail’in Gazze’de soykırım yapmasından bir süre sonra Türkiye’de bazı medya organlarında “Türkiye’nin İsrail’e savaş malzemeleri ve silahları sattığı iddiası ortaya atıldı. İddia o kadar etkileyici oldu ki hhükûmet kelimenin tam anlamı ile sarsıldı. Oysa TÜİK, bu haberi yalanlamış ancak yalanlama metni memurların eliyle hazırlandığı için hiç kimse ne denmek istendiğini anlamamış hatttta memurların hazırladığı bu metinde ürün tarife kodları yazılarak sanki hükûmetin İsrail’e savaş araç gereç ve mühimmatları satmıştı imajı oluştu.

TÜİK ve ilgili bakanlığın yaptığı o akıllara durgunluk veren memur zihniyetli açıklama kısaca şöyle idi:

“2023 yılının Ocak-Kasım döneminde İsrail’e 93. Fasıl kapsamında yapılan ihracat toplam 903 bin dolar, Kasım ayında yapılan ihracat ise 80 bin dolardır. Haberlerde bahsi geçen silah ve mühimmata ilişkin ürünler 9303 tarifesi altındaki ‘harp amaçlı olmayan ateşli silahlar’dan, 9305 tarifesi altındaki ‘rovelver ve tabancalara ait aksam ve parçalar’dan ve 9307 tarifesi altındaki kılıç, pala, süngü benzeri ürünlerden oluşmaktadır.”

TÜİK memurlarının hazırladığı bu basın açıklamasındaki ürün kodlarını gazeteciler araştırmış ve sonuçta anlaşılır bir şekile ortaya çıkarmışlardı. 9303 tarifesindeki silahlar aslında av malzemesi ve av tüfekleri idi. Ve hepsinin toplam değeri ise bin dolarlar seviyesindeydi. (14.6 doları av tüfeği, 13,4 bin doları ise kılıç pala ve süngü idi). (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: Haber Merkezi