Siyonist İsrail’in Gazze’de soykırım yapmaya başlamasından sonra Türkiye ile İsrail arasında Ticaret hacmi Türkiye tarafından ciddi kısıtlamaya gidildi. Hükûmet, kamu kurum ve kuruluşlarından İsrail’e ihracatı durdurdu. Ancak özel sektöre müdahalede bulunmadı.

Gazze operasyonlarının başlamasından sonra Türkiye’nin İsrail’e ihracatı ve bu ülkeden ithalatı düşmeye başladı. 2023 yılının Ekim-Aralık döneminde Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 34 geriledi. Bu dönemde ithalat da yüzde 58 azaldı.

Türkiye’nin İsrail ile ticareti Ak Parti hükûmetleri döneminde 6 kat arttı. Ancak Gazze’deki soykırımdan sonra bu yükseliş tersine döndü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun İnternet sitesindeki verilere göre 2023 son üç ayında Türkiye’den İsrail’e 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam 2022 yılının aynı döneminde 1 milyar 670 milyon dolayındaydı. Yani İsrail’in Gazze’de baskısı arttıkça Türkiye’nin İsrail’e yönelik ticaret hacmi de azalıyor.

2023 yılının aynı dönemdeki Türkiye’nin İsrail’den ithalatı 322 milyon dolar düzeyinde olmuştu. Halbuki 2022 yılının aynı dönemindeki ithalat 762 milyon dolardı. Ve hükûmet, İsrail’e yönelik adım adım uyguladığı bu ekonomik ambargoyu kamuoyuna doğru düzgün anlatamadı. (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: Haber merkezi