Bir ülkenin en büyük gücü milli irade ve onunla birlikte savunma sanayisinin gelişmesidir.

Türkiye son 10 yılda savunma sanayisinde çok büyük atılımlar ve yatırımlar yaptı. Bunu tek tek saymayacağım ama son olarak bölgemizi yakinen ilgilendiren ve komşumuz İran’ın Cumhurbaşkanı Reisi ve üst düzey bürokratlarının kaza sonucu ölümü gibi ( parantez açıyorum bana göre değil) üzücü bir olayı ile güne uyandık.

***

Bu kazanın sonuçları öyle veya böyle araştıracaktır. İran İsrail ile üst düzeyde savaşa ramak kala bu kazanın olması bölgeyi de ciddi bir şekilde etkileyecektir.

Kaza İran’ın iç hesaplaşması mı yoksa İsrail istihbarat servisi MOSSAD’ın parmağı mı var belki hiç bir zaman öğrenilmeyecek ama izi kalacaktır.

78Ab9C38 C52D 42Db 9Be5 A6Dca2E54F4E

***

Bir taraftan İran kendi Cumhurbaşkanı ve üst düzey bakanları heyetini 12 saat yakın helikopter yerini bulamaması İran’ın zafiyeti öte yandan da  Türkiye’den açık açık yardım istemiş olmasıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan X hesabından “Komşumuz İran’a yardım için hazırız” mesajından sonra Türkiye bölgeye gururu Akıncı İHA gönderdi.

Yaklaşık 3 saat zaman içinde Akıncı İran Cumhurbaşkanı ve heyeti taşıyan helikopterin yerini nokta atışı ile tespit etti ve İranlı yetkilileri bilgi paylaşımı yapıp görevini tamamlayıp Türkiye’ye döndü.

***

Düşünün bir ülkenin Cumhurbaşkanı kaza geçiyor bu ülke bunu bulamıyor. Türkiye’nin savunma sanayi gücü devreye giriyor, yardım elini ulaştırıyor.

Yapanlardan bu ülkeye kazandıranlardan Allah razı olsun...

Komşumuz İran’ın bu travmayı atlatması çok uzun zamanlar alacak. Bölgeyi neler bekleyecek zamanla görüp yaşayacağız.

Bir ülke savunma sanayisi ile güçlüdür.

Sağlıcakla kalın...