Babalar Günü’nün tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanır. Pek çok ülkede kutlanan Babalar Günü, ülkemizde de kutlanmaktadır. Babalar Günü her sene Haziran ayında kutlanmaktadır. Tam tarihi bilmek isteyenler, “Türkiye’de Babalar Günü’ne zaman? 2024 Babalar Günü’ne kaç gün kaldı?” şeklinde sordukları sorularına yanıt arıyor. İşte 2024 Babalar Günü tarihine ilişkin araştırılan ayrıntılar…

TÜRKİYE’DE BABALAR GÜNÜ’NE NE ZAMAN 2024?

2024 Babalar Günü pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanacak. 2024 Babalar Günü'nün tam tarihi ise 16 Haziran Pazar günüdür.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI? BABALAR GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Babalar Günü’nün tarihçesi de araştırılan konular arasında yer alıyor. Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Annelerin olan Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğine inanıyordu.

 Dodd'un babası anneleri olmadığı için 6 çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kaldı. Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü olarak anılması için hemen çalışmalara başladı ama bu çalışmalar o tarihe yetişemedi ve bu özel gün kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe kadar sarktı.

Babalar Günü ilk defa 19 Haziran 1910 yılında Washington'un Spokane şehrinde kutlanmaya başlandı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamalarının arkasında oldu ve destekledi, ama resmi olarak Babalar Günü ilan edildi. 1966 yılında da o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını dile getirdi ve bir bildiri yayımlandı. Hatta 1972 yılında da başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edildi.

Babalar Günü'nün amacı, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına sundukları katkıyı, önemi takdir edilmesini sağlamaktır. Dünya genelinde farklı tarihlerde kutlanmış olsa da birçok ülke bu günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutluyor. Bu günün farklı tarihlerde kutlandığı ülkelerde yok değil. Örneğin,  Avustralya ve Yeni Zelanda'da Babalar Günü eylül ayının ilk pazar günü kutlanıyor.

Tayland'da, Babalar Günü 5 Aralık tarihinde kutlanıyor. Brezilyalı babaların ise Babalar Günü, ağustos ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. Daha geniş bir yelpazeden bakıldığı zaman ise, katolikler de Babalar Günü'nü farklı bir tarihi kutluyor. Onlar bu kutlamayı dini olarak ele alıyor ve Hristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyor. 

Kaynak: istiklal.com.tr