31 Mart yerel seçimlerinde büyük bir sarsıntı yaşayan İYİ Parti, Meral Akşener'in liderliğinin Nisan ayında sona ereceği haberleriyle çalkalanıyor. Günay Kodaz, Tolga Akalın, Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın, liderlik için adaylıklarını açıkladılar. Geçen yıl partiden sert bir şekilde ayrılan Yavuz Ağıralioğlu'nun adı, parti içinde hareketlilik yaratırken, Tolga Akalın, Ağıralioğlu'nun yanı sıra ayrılan diğer isimler Ümit Özdağ ve Durmuş Yılmaz'ın da kapısını çalacağını belirtti.

Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Tolga Akalın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladığını hatırlattı.

"Akşener'in Türk milliyetçilerinin ablası olarak, kendisinden beklenen tarihi adımı attığını" belirten Akalın, "(Akşener) Zaferin yüz tane babasının olduğu ve hezimetin öksüz bırakıldığı Türk siyasetinde, hem de bir mahalli seçimde o hezimeti tek başına göğüsleme erdem, cesaret ve basiretini gösterdi." şeklinde konuştu.

32 yıldır aktif siyasetin içerisinde bulunduğumu belirtmek isterim, diyen Akalın, şunları ekledi;

"Bugün Türk siyasi tarihinde görülen en muazzam hareketlerden biri olan, Türk siyasetinde kendini merkeze ikame edebilen 'iyiler hareketi'nin siyasi genel başkanlığı ve liderliği için talip olmamın sebebi, bu hareketin cesur insanlarını, Türk devletini önümüzdeki dönemde yöneteceğime olan kesin inancımdır."

Akalın, İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu'nun genel başkanlığa aday olacağını açıklamalarının ardından yıllardır birlikte hareket ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "Her ikisi de çok kıymetli ağabeyim. Benim kişisel arzum, benim liderliğine talip olduğum bir siyasal harekette onları da manevi lider olarak görmekti. Ama adaylık her birinin en doğal hakkı. Başarılar diliyorum. Çok keyifli bir mücadele olacağını, çok keyifli bir kongre yaşayacağımızı ve partimizi ciddi anlamda büyüterek çıkaracağımızı söylüyorum."

"ÜMİT ÖZDAĞ'I, AĞIRALİOĞLU'NU, DURMUŞ YILMAZ'I MUHAFAZA EDEBİLMELİYDİK"

Partideki kırılma noktasının ne olduğu sorusuna Akalın, şu yanıtı verdi: "Ne yazık ki bizde ana çelik çekirdeği, hikayemizi bilmeyen insanlar oluşturdu. Dolayısıyla tabanımız da Genel Başkan'ımızın her atamasını, her fiilini sorgulamaya başladı. Biz MHP'den iki sebeple ayrıldık. O ana omurgadaki insanlar ana çelik çekirdekten çıkarıldığı anda taban zaman içerisinde şüpheyle baktı. Biz Ümit Özdağ'ı, Yavuz Ağıralioğlu'nu, Durmuş Yılmaz'ı muhafaza edebilmeliydik. Mutlaka ve mutlaka Bilge hocayı muhafaza etmeliyiz. Bizim o dönemdeki ana eksiğimiz güçlü karakterleri yeteri kadar idare edememekti. Ben bu büyük zeminin ve yürüyüşün inşası için her birinin kapısını genel başkan olduğum gün çalmaya başlayacağım."

Kaynak: HABER MERKEZİ