Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dünya Gıda Güvenilirliği Günü kapsamında Orman Genel Müdürlüğünde düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Yumaklı, "Tarım Cebimde" uygulaması sayesinde vatandaşların bir işletmenin en son ne zaman denetlendiğine dair bilgilere ulaşabileceğini belirtti. Ayrıca, bu uygulamanın bir sonraki aşamasında denetim sonuçlarının da gösterileceğini ifade etti. Yumaklı, işletmelerin menülerine ve kapılarına barkod yapıştırarak tüketicilere güvenilir gıdaya ulaşma haklarını gösterebileceğini söyledi.

A A 20240607 34806508 34806500 T A R I M C E B I M D E U Y G U L A M A S I N D A N G I D A D E N E T I M V E R I L E R I N E U L A S I L A B I L E C E K

DÜNYA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ GÜNÜ VE GIDA GÜVENLİĞİ

Dünya Gıda Güvenilirliği Günü'nün bu yılki temasının "Beklenmeyene Hazırlıklı Ol" olduğunu belirten Yumaklı, bu temanın belirlenmesinde iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve doğal afetler gibi risk faktörlerinin etkili olduğunu vurguladı. Yumaklı, nüfus artışının gıdaya olan talebi artırdığını ve 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara, Türkiye nüfusunun ise 100 milyonu aşacağını öngördüklerini söyledi. Bu artışın, gıda ihtiyacının yaklaşık yüzde 70, su tüketiminin ise yüzde 55 oranında artacağı anlamına geldiğini ifade etti.

A A 20240607 34806508 34806497 T A R I M C E B I M D E U Y G U L A M A S I N D A N G I D A D E N E T I M V E R I L E R I N E U L A S I L A B I L E C E K

85 MİLYONUN İHTİYACI KARŞILANIYOR

Bakan Yumaklı, bakanlık olarak gıda güvenliğini üretim, denetim ve tüketim olmak üzere üç aşamada ele aldıklarını belirtti. Üretim aşamasında destekler, hibeler, krediler, sulama ve altyapı yatırımları ile tarım arazilerinin korunmasına yönelik düzenlemeler yapıldığını söyledi. Bu çalışmalar sayesinde hem 85 milyon vatandaşın hem de 60 milyon turistin gıda ihtiyacının karşılandığını vurguladı.

A A 20240607 34806508 34806506 T A R I M C E B I M D E U Y G U L A M A S I N D A N G I D A D E N E T I M V E R I L E R I N E U L A S I L A B I L E C E K

"GIDA KONUSU SİYASİ MALZEME OLAMAZ"

Hububat hasat döneminin başladığını belirten İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin referans fiyat açıklamasını yaptığını ve gerekli hazırlıkları tamamladığını belirtti. Gıda konusunun siyasi bir malzeme olmadığını vurgulayan Yumaklı, çiftçilerin ve üreticilerin yanında olduklarını ve rasyonel olmayan vaatlerle kışkırtılmalarını kabul etmediklerini ifade etti. Fiyat açıklamasının yanında bir dizi tedbirler aldıklarını, bazı ürünlerin ithalatını kısıtladıklarını ve ihracatını açtıklarını belirtti.

"5 AYDA 515 BİN DENETİM YAPILDI"

Yumaklı, bakanlık olarak 2024 yılının ilk 5 ayında 515 bin denetim gerçekleştirdiklerini söyledi. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görsel ve ifadelerin kullanımını yasakladıklarını, bazı gıda katkı maddelerini yasakladıklarını ve bu yasağı delmeye çalışanları yakından takip ettiklerini belirtti. İhracattan geri dönen taze meyve ve sebzelerin kontrollerini ülkeye giriş noktasında yaptıklarını söyledi.

Aa 20240607 34806508 34806503 Tarim Cebimde Uygulamasindan Gida Denetim Verilerine Ulasilabilecek (1)

HAYVAN HASTALIKLARI VE AŞILAMALAR

Yumaklı, hayvansal üretimde şap aşısını aza indirmek ve yok etmek için aşılamayı üçe çıkardıklarını ve bu sayede hastalığın görülme oranının yüzde 53 azaldığını ifade etti. Hayvan hastalıklarının yayılımını engellemek adına Erzurum ve Elazığ'da Veteriner Yol Kontrol Denetim noktaları oluşturduklarını, Ankara, Çankırı, Kayseri ve Mersin'de de bu noktaların açılacağını belirtti.

"TARIM CEBİMDE" UYGULAMASINI TANITTI

Yumaklı, "Tarım Cebimde" uygulaması sayesinde vatandaşların işletmelerin en son ne zaman denetlendiğine dair bilgilere ulaşabileceğini açıkladı. Salonda bulunanlardan telefonlarına "Tarım Cebimde" uygulamasını indirmelerini isteyen Yumaklı, uygulamanın nasıl kullanılacağını gösterdi. İşletmelerin bu barkodu menülerine ve kapılarına yapıştırarak, tüketicilere güvenilir gıdaya ulaşma haklarını gösterebileceklerini belirtti.

A A 20240607 34806508 34806504 T A R I M C E B I M D E U Y G U L A M A S I N D A N G I D A D E N E T I M V E R I L E R I N E U L A S I L A B I L E C E K

Salonda bulunanlardan telefonlarına indirdikleri, "Tarım Cebimde" uygulamasını açmalarını isteyen Yumaklı, şunları kaydetti: "Tarım Cebimde uygulamamızı açıyoruz, gıda kontrol sekmesini tıklıyoruz. İşletme denetim sorgulama çıkıyor, barkodu olduğunuz yerden okutabilirsiniz. İlk denetimi bakanlığımızın kafeteryası için yapmışız. Bu ne işe yarayacak, onu da söyleyeyim. Sizler herhangi bir alışveriş yapacağınız yere gittiniz, bir restorana gittiniz, o işletmenin en son ne zaman denetlediğine dair bu barkodla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun bir sonraki aşaması bu denetim sonucunun ne olduğunu göstermek olacak. Biz burada gönüllülük esası istiyoruz. İşletmeler kendi firmalarının güvenilirliğini, ne kadar güvenli olduğunu tüketicilere göstermek istiyorlarsa bu barkodu kendi işletmelerinin görünür yerlerine, menülerine, kapılarına yapıştırarak sizlere güvenilir gıdaya ulaşma hakkınızın bakanlık tarafından da denetlediğini göstermiş olacaklar."

Bu açıklamalarla birlikte Yumaklı, tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşma hakkını sağlamak ve gıda güvenliğini korumak adına bakanlık olarak çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

A A 20240607 34806508 34806507 T A R I M C E B I M D E U Y G U L A M A S I N D A N G I D A D E N E T I M V E R I L E R I N E U L A S I L A B I L E C E K

Kaynak: AA