Slovakya Başbakanı Robert Fico, geçtiğimiz ay uğradığı silahlı saldırının ardından ilk kez görüntülü bir mesaj paylaştı. Sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, "Beni vuran yabancıya karşı kin beslemiyorum" dedi.

15 MAYIS'TA SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

15 Mayıs'ta saldırıya uğrayan Fico, hastaneden taburcu olduktan sonra sosyal medya üzerinden bir video mesaj yayınlayarak, kendisini yaralayan saldırganı bağışladığını ve haziran veya temmuz ayı içerisinde kademeli olarak görevine dönmeye başlayacağını açıkladı.

"BENİ VURAN YABANCIYA KARŞI KİN BESLEMİYORUM"

Sağlık durumuna ilişkin detay vermeyen Fico, saldırının sağlığını ciddi şekilde etkilediğini belirterek, göreve dönmesinin beklenmedik bir durum olduğunu ifade etti. Videoda sakin görünen ancak uzun aralıklarla konuşan Fico, "Beni vuran yabancıya karşı kin beslemiyorum" ifadelerini kullandı. Saldırganı değil, muhalefeti suçlayan Fico, "Sonuçta saldırgan sadece kötülüğün ve siyasi nefretin elçisi olmaktan ötesi değil" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NE YÜKLENDİ

Fico, saldırıya uğrama sebebinin Ukrayna konusunda Avrupa’daki ana akım siyasete zıt bir görüşe sahip olması olduğunu söyledi. Avrupa Birliği'ni sert bir dille eleştiren Fico, "Bunu söylemek kaba olabilir fakat Avrupa Birliği’nde artık farklı görüşe sahip olma hakkı kalmamıştır" dedi. Slovakya’nın Ukrayna’ya askeri yardım sağlamayı reddetmesi nedeniyle AB’deki ortaklarıyla ilişkilerinin gerildiğini ve kendisi gibi düşünenlerin "Rus ajanı" ilan edilip siyasi olarak marjinalleştirildiğini vurgulayan Fico, liderliğini yaptığı İstikamet-Sosyal Demokrasi (Smer-SD) partisinin Eylül 2023'te parlamento seçimlerini kazanmasından bu yana Avrupa Birliği'nde tuhaf muamelelere maruz kaldıklarına dikkat çekti.

"HAZİRAN VEYA TEMMUZ AYI İÇERİSİNDE KADEMELİ OLARAK VAZİFEME DÖNEBİLECEĞİM"

14 dakikalık video mesajında Fico, "Her şey planlandığı gibi giderse haziran veya temmuz ayı içerisinde kademeli olarak vazifeme dönebileceğim" dedi. Fico, 15 Mayıs'ta ülkenin orta kesimindeki Handlova kasabasında gerçekleştirilen bir hükümet toplantısının ardından kalabalığı selamladığı sırada, Juraj Cintula isimli 71 yaşındaki bir saldırgan tarafından kısa mesafeden açılan ateşle dört yerinden yaralanmıştı. Handlova’da yapılan ilk müdahalelerin ardından helikopterle Banska Bystrica şehrindeki Roosevelt Hastanesi’ne nakledilen Fico, burada iki gün arayla iki defa ameliyat edilmişti. Hastaneden geçtiğimiz hafta ayrılan Fico’nun tedavisine Bratislava’daki evinde devam ediliyor.

Kaynak: İHA