Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) basın toplantısı yapan Putin, Gazze'de yaşananları sert bir dille eleştirdi. Putin, "Şu anda Gazze’de ve Refah'ta olanlar bir savaşa benzemiyor. Bu, sivil nüfusun tümden yok edilmesine benziyor. Filistin devleti kurulmadan bölgede barış sağlanamayacak" dedi.

"RUSYA'NIN TUTUMU AYNIDIR VE KONJONKTÜRE BAĞLI DEĞİL"

Rusya'nın Filistin konusundaki tutumunun değişmediğini vurgulayan Putin, "Rusya'nın tutumu aynıdır ve konjonktüre bağlı değildir. Biz, Sovyet döneminden beri Filistin devletini bu şekilde tanıyoruz. Bu anlamda tutumumuz değişmedi" ifadelerini kullandı.

A W220890 01

"ÇATIŞMANIN KAYNAĞI ABD"

Bölgedeki çatışmanın kaynağının ABD olduğunu yineleyen Putin, "İsrail ve Filistin'deki durum, bu bölgede siyaseti tekeline alan ABD'nin eylemlerinden kaynaklanıyor" dedi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan Putin, sivil nüfusun hedef alındığını belirterek, "Şu anda Gazze’de ve Refah'ta yaşananlar savaşa değil, sivil nüfusun tümden yok edilmesine benziyor" şeklinde konuştu.

Barışın sağlanması için Filistin devletinin kurulmasının şart olduğunu tekrar eden Putin, "Filistin devleti kurulmadan bölgede barış olmayacak" dedi.

UKRAYNA'YA DESTEK VEREN ÜLKELERE GÖZDAĞI

Ukrayna'da süren savaşa ilişkin Putin, "Rusya, Ukrayna’ya silah sağlayan ülkelerin hassas hedeflerini vuracak bölgelere uzun menzilli silah gönderme hakkına sahip" dedi.

Kaynak: İHA-AA