Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, Türkiye genelinde bunaltıcı sıcaklar etkisini göstermeye başladı. NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, hafta sonuna doğru sıcaklıklarda bölge bölge 4-6 derece arasında bir düşüş yaşanacağını açıkladı.

Çalışkan, "Önümüzdeki hafta salı günü Cezayir'den yüksek seyreden sıcaklıkların daha da artarak etkisini artıracağını" ifade etti. İstanbul'da sıcaklığın 40 dereceye, Ege Bölgesi'nde ise 45 dereceye kadar çıkacağını belirten Çalışkan, ayrıca megakentte poyrazın sert bir şekilde eseceğini vurguladı.

BUGÜN HAVA NASIL?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında belirgin bir değişiklik beklenmese de, yurt genelinde mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor. Son değerlendirmelere göre, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Toroslar mevkii, İç Anadolu (Yozgat ve Sivas hariç), Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Balıkesir, Bursa, Bilecek ve Artvin çevreleri ile Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinde yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilirken, diğer bölgelerin parçalı ve az bulutlu geçeceği öngörülüyor.

Kaynak: istiklal.com.tr