Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanığı Serdar Sertçelik'in iade süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Belgelerin Macaristan'da olduğunu belirterek, iadenin gerçekleşmesinin beklendiğini dile getirdi. Bakan Tunç, Macaristan'da 40 günlük geçici tutuklama kararı verildiğini hatırlattı. Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün ikinci numarası olan firari gizli tanık ve sanık Sertçelik'in yakalanması için Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İçişleri Bakanlığı'nın çalışma başlattığını belirtti. MİT'in, Paris'te olduğu düşünülen Sertçelik'in aslında Karadağ'da olduğunu tespit etmesinin ardından Adalet Bakanlığına bilgi verdiğini söyledi.

Sertçelik hakkında 'Kasten öldürme', 'Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme', 'Malvarlığı Değerlerinin Meşru Bir Yolla Elde Edildiği Konusunda Kanaat Uyandırmak' ve 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçlarından İnterpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldığını belirtti.

Sertçelik'in, Kırmızı Bültenle Arama Kararı çıkarıldığını öğrenmesinin ardından Karadağ'dan kaçtığını, Sırbistan üzerinden Macaristan'a geçmeye çalışırken sınırda sahte pasaportla yakalandığını ifade etti.

Macaristan'da yakalanması üzerine Sertçelik'in 6 Temmuz'a kadar tutuklu kalmasına karar verildiğini belirtti. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın, Sertçelik'in iadesi için adli süreci başlattığını söyledi.

Kaynak: istiklal.com.tr