Oya Aydoğan, Türk sineması ve televizyonunun sevilen oyuncularından bir tanesiydi. Aydoğan, hem kariyeri hem de kişisel yaşamıyla her daim dikkat çeken isimlerden biri olmuştur. Türk televizyon tarihinde önemli bir yere sahip olan Oya Aydoğan’ın neden ve ne zaman öldüğü ölümünün 8. Yılında yeniden gündeme geldi. İşte bu konuda araştırılan detaylar…

OYA AYDOĞAN NE ZAMAN, NEDEN ÖLDÜ?

Oya Aydoğan, akut asendan aorta diseksiyon’dan hayatını kaybetti. Ünlü ismin ölümüne ilişkin hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; 7 Mayıs 2016 Cumartesi gecesi acil servise "Akut Asendan Aorta Diseksiyonu" tanısıyla başvurduğu belirtildi. Bu bahsi geçen durum, aortun yırtılması anlamına gelir ki bu oldukça ciddi ve hayati tehlike arz etmektedir. Oya Aydoğan, derhal ameliyata alındı sonrasında da yoğun bakım ünitesinde tedavi görmeye başladı.

Ama 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 23.00 itibarıyla, hastanın sağlık durumunun daha da ciddi bir hal aldı ve beyin ödemi arttı. Ayrıca, hastanın tansiyonunun düşüklüğe ve tedaviye yanıt vermeme durumuna geldiği de açıklandı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen, Oya Aydoğan, 15 Mayıs 2016 Pazar günü sabaha karşı saat 07.15'te vefat etti.

OYA AYDOĞAN KİMDİR?

Oya Aydoğan, 10 Şubat 1957 yılında Erzincan'da dünyaya geldi. Oya Aydoğan, Fransız Kız Ortaokulu'nda eğitim aldıktan sonra Saint Michel Fransız Lisesi'nde okudu.

Aydoğan, küçük yaşlarda oyuncu olma hayali kurarak, 1975'te Alev Gün adıyla bir güzellik yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Fakat ailesinden gelen baskılar nedeniyle ödülü iade etti.

Bir sene sonra Ses Dergisi'nin düzenlediği 8. Sinema Artisti Yarışması'nda birinciliği elden eden Aydoğan, 1975'te ilk başrolünü "Deli Şahin" adlı filmde Cüneyt Arkın ile paylaştı.

Oya Aydoğan, 1978'de Ertem Eğilmez yapımı "Neşeli Günler adlı filmin oyuncu kadrosuna dahil oldu ve yıldızı giderek parlamaya başladı. Ardından 1982'de ise "Yedi Bela Hüsnü" filminde Kemal Sunal ile başrol oynadı. Oya Aydoğan’ın oyunculuk dışında sunuculukta yapmıştır.

OYA AYDOĞAN KAÇ KEZ EVLENDİ?

Oya Aydoğan, ilk evliliğini 1979'da Haluk Ulusoy ile gerçekleştirdi ancak oyuncunun bu evliliği çok uzun sürmedi. Aydoğan, ikinci evliliğini de 1988 yılında Anavatan Partisi İzmir il yöneticilerinden Latif Demirbağ ile yaptı ve bu evlilikten Gurur adında bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Kaynak: istiklal.com.tr