Myanmar'da son aylarda şiddetlenen çatışmalar ve artan sivil can kayıplarının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, tarafları uluslararası hukuk ve insancıl hukuk kurallarına uymaya, sivilleri ve sivil altyapıyı korumaya çağırdı ve ayrıca, etnik ve dini çatışmaları artırabilecek eylemlerden kaçınılması gerektiğine vurgu yaptı.

Haberleri Endişeyle Takip Ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, bölgeye acil ve kesintisiz insani yardımın sağlanması için erişimin temin edilmesi gerektiğini vurgulayarak şu açıklamayı yaptı:

"Myanmar'da son aylarda şiddetlenen çatışmaları ve artan sivil can kayıplarını büyük endişeyle takip ediyoruz. Son günlerde, başta Rohinga Müslümanları olmak üzere, Arakan eyaletindeki sivil halka yönelik saldırılar ve on binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açan ihlaller gerçekleştiğine dair haberlerden derin üzüntü duyuyoruz.

Çatışan tarafları, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kurallarına uymaya; sivilleri ve sivil altyapıyı korumaya; zorla silah altına alımlar dahil, etnik veya dini çatışmayı artıracak eylemlerden kaçınmaya; acil ve kesintisiz insani yardımı mümkün kılacak biçimde bölgeye erişim sağlanmasına izin vermeye çağırıyoruz."

Kaynak: AA