Maariv gazetesinin yayınladığı videoda, yüzü maskeli bir asker, Gazze'nin kontrolünü Filistin yönetimine ya da Arap oluşumlarına teslim etmeyeceklerini belirtti. Ayrıca, İsrail'in Gazze'deki savaşı kazanamaması durumunda yedek askerlerin bölgede kalacağını ve İsraillileri Gazze'ye yerleşmeye çağıracağını ifade etti.

Bu olay, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu'nun da videoyu paylaşmasıyla daha fazla dikkat çekti. İsrail ordu sözcüsü, videodaki davranışların ciddi şekilde emir ve değerlerin ihlali olduğunu belirterek, olayla ilgili soruşturma açılacağını duyurdu. Ayrıca, askerin ve Yair Netanyahu'nun videoyu paylaşmasının fitne çıkarma suçu kapsamında değerlendirilebileceği ve 5 yıl hapis cezası gerektirebileceği belirtildi.

Netanyahu ile Gallant arasında Gazze'deki savaş sonrası yönetimle ilgili anlaşmazlıkların uzun süredir devam ettiği biliniyor. Gallant, Gazze'de askeri yönetimin kalıcı hale getirilmesinin sonuçları konusunda uyarılarda bulunmuş ve Hamas'a alternatif bir yönetim getirilmesi çağrısı yapmıştı. Bu çağrı, hükümetteki aşırılık yanlısı bakanlar tarafından sert bir şekilde eleştirilmiş ve Gallant'ın istifası istenmişti.

Kaynak: AA