Murat Kurum, CHP'nin İliç'teki maden kazasıyla ilgili iddialarına cevap verdi. Yazılı açıklamasında, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in kendisine iftira attığını belirtti ve bu hadisenin yerel seçim sürecinde de kirli siyaset malzemesi yapıldığını ifade etti. Kurum, CHP'li isimlerin henüz kurumlara tebliğ edilmemiş bilirkişi raporunu gündeme getirdiğini ve bu raporun teknik, hukuki ve siyasi açıdan eksik ve kasıtlı olduğunu savundu.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun sadece kapasite artışının çevreye etkisinin değerlendirildiğini belirten Kurum, raporun 21 kurum ve kuruluşun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyelerinin olumlu ve ortak görüşüyle alındığını vurguladı.

Siyasetin millete hizmet aracı olduğunu ancak yalan, iftira ve haksız suçlamalarla yapılamayacağını belirten Kurum, milletin canı söz konusu olduğunda siyasetin geri plana atılması gerektiğini söyledi. Özel'i, haktan ve adaletten yana tavır almaya, insanların can sağlığını siyasi malzeme yapmamaya davet etti ve İliç'teki canların üzerinden siyaset yapmasını milletin vicdanına havale etti.

Kaynak: istiklal.com.tr