Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, suya yüzde 15 indirim kararı aldı. Meclisin Mayıs Ayı 1. Birleşiminde, Başkan Ahmet Akın tarafından verilen önerge doğrultusunda 2. Birleşimde gündeme alınan 2024 yılında tarımsal sulamanın ücretsiz olması ve su tarifelerine yüzde 15 indirim yapılması kararı, meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Mayıs Ayı 2. Birleşimi ile hemen ardından gerçekleştirilen Balıkesir Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (BASKİ) Genel Kurulunda, vatandaşların heyecanla beklediği ücretsiz tarımsal sulama ve su tarifelerine yüzde 15 indirim yapılması maddeleri oylandı ve kabul edildi.

Tarımsal Sulama 20 Dekara Kadar Ücretsiz

Meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilen kararlara göre, tarımsal sulama hizmeti 0-20 dekar arası tarlalarda ücretsiz olacak, 20-40 dekar arası tarlalarda ise maliyetin yüzde 50’si Büyükşehir Belediyesi, yüzde 50’si ise abone tarafından karşılanacak.

1 Haziran'da Yürürlüğe Girecek

Marmara Bölgesi’nin en pahalı suyunu kullanan Balıkesirliler için, hane halkı ekonomisine katkı sağlamak amacıyla su fiyatlarına yapılacak yüzde 15 indirim; konutlar, işyerleri ve diğer tüm tarife gruplarını kapsayacak. İndirim, 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak: İHA