MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü saldırılarda çocuk, kadın, yaşlı demeden birçok sivili katlettiğini belirtti. Akçay, İsrail'in saldırılarında 15 bin 328’i çocuk, 10 bin 171’i kadın ve 150’si gazeteci olmak üzere toplam 36 bin 439 kişinin hayatını kaybettiğini, 82.627 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

BATIYA ÜÇ MAYMUN TEPKİSİ

Akçay, Türkiye'nin Filistin meselesindeki samimiyet ve duyarlılığının diğer ülkelerde görülmediğini vurguladı. ABD ve AB ülkelerinin Filistin'deki katliamlara sessiz kaldığını ve hatta destek verdiğini belirten Akçay, Birleşmiş Milletler'in de İsrail'in katliamları karşısında acziyet içinde olduğunu ifade etti. Ayrıca, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların bu konuda üç maymunu oynadığını söyledi.

"FİLİSTİN'İ TANIYAN ÜLKE SAYISI ARTMALI"

Erkan Akçay, 10 Mayıs 2024 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda görüşülen Filistin tasarısına 143 ülkenin “kabul” oyu verdiğini belirtti. Bugün itibarıyla Filistin’i tanıyan ülke sayısının 147'ye ulaştığını ve bu sayının hızla artması gerektiğini vurguladı. Akçay, "Kendi ülkesini, bölgemizi ve tüm dünyayı büyük bir felakete sürükleyen katil Netanyahu’ya 'Artık dur!' denilmelidir." dedi.

KALICI BARIŞ İÇİN ÇAĞRI

İsrail ile Filistinliler arasında bir an evvel ateşkes sağlanması ve kalıcı barış için harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Akçay, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, egemen, bağımsız ve toprak bütünlüğüne sahip bir Filistin devletinin mutlaka kurulması ve tanınması gerektiğini belirtti.

"KUŞATMA; HABERCİLERİN KALEMİNDEN GAZZE ABLUKASI" KİTABINA DİKKAT ÇEKTİ

Erkan Akçay, Gazze'de yaşanan zulmü ve katliamları gözler önüne seren "Kuşatma; Habercilerin Kaleminden Gazze Ablukası" adlı kitabın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tanıtıldığını ifade etti. Bu eserin, Adalet Divanı'ndaki İsrail'in soykırım davasında delil niteliğinde olmasının yanı sıra tarihe de tanıklık ettiğini vurgulayan Akçay, emeği geçen tüm basın mensuplarını tebrik etti.

FİLİSTİN HALKINA DESTEK MESAJI

Akçay, sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları tekrar nefretle kınadıklarını belirterek, hayatını kaybeden masum insanlara ve Filistinli kardeşlerine Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifalar diledi. "Kalbimiz Kudüs, Gazze ve Filistin için atmaktadır," dedi.

Kaynak: istiklal.com.tr